Chalupská slať

Borová Lada, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Galaxy 2018 A7 CC 0

Chcete-li na Šumavě poznat skutečnou perlu, vydejte se do údolí Vydřího potoka nedaleko Borové Lady. Můžete si tam prohlédnout rašeliniště přechodného typu mezi údolním a horským vrchovištěm. Patří do katastrálního území Svinná Lada v nadmořské výšce 900 až 950 m a má rozlohu 137 ha.

Autor článku: David Hlisník, 12. prosince 2023

Místo je romantické

Rašeliniště vznikla na náhorních pláních před 10 tisíci lety. Chalupská slať je jednou ze tří slatí, přístupných turistům (Tříjezerní a Jezerní slať). Upoutá vás rašelinné jezírko. Ještě za války se tu těžila rašelina na topení v továrnách. Vrstvy rašeliny i dnes dosahují síly až sedmi metrů. Chalupská slať leží v první zóně národního parku.

Chalupská slať (foto Galaxy 2018 A7 CC 0)

Na vyhlídkovou plošinu půjdete po chodníku

Povalový chodník, kterým se do Chalupské slati dostanete, začíná u informačního střediska ve Svinné Ladě. Stezka k rašeliništi je bezbariérová, jednosměrná a dlouhá 600 m. Na konci se budete dívat z vyhlídkové plošiny. Jezírko s ostrůvkem a břehy zarostlé travinami, břízami a borovicemi vás okouzlí. Nedaleko odtud přes Bučinu převáděl lidi legendární Král Šumavy.

Jak zabavit děti

Před stezkou u infocentra je moderní dětské hřiště.

Kde zaparkovat

Ve Svinné Ladě je parkoviště 180 m od začátku naučné stezky.

Kde se občerstvit

V Borové Ladě jsou Restaurace Borůvka a Restaurace U Černého vlka. Vzdálenost od infocentra je pouhých 800 m.

Přístupnost

Ve Svinné Ladě je autobusová zastávka, odkud se dostanete k začátku naučné stezky po 180 metrech.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.