Naučná stezka Hamižná

Hartmanice, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Jitka Erbenová CC BY-SA 3.0

Po stopách pozůstatků těžby zlata se vydáte v Hartmanicích na Šumavě. Vesnička, ležící  mezi Klatovy a Sušicí, vám dopřeje procházku po Naučné stezce Hamižná.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Kde se na Šumavě těžilo zlato

Po stopách těžby zlata u Hartmanic vás povede Naučná stezky Hamižná. Je dlouhá necelé 3 km. Čeká vás tedy příjemná procházka krásnou šumavskou přírodou, kterou můžete v pohodě absolvovat i s dětmi. Na procházku vyjdete v Hartmanicích z místa, kterému se říká Ochranářský koutek. Je tam srub, ohniště a lavičky. Tam se také po návratu ze stezky vrátíte a můžete si tady upéct třeba buřty.

foto: Jitka Erbenová

Seznámíte se s historií půvabného místa

Cestou budete pozorovat zarostlé jámy, které připomínají těžbu zlata v těchto místech. Půjdete kolem kapličky, zavítáte na vyhlídku. Dojdete i na vrchol hory Hamižná (854 m n.m.). V zimě si tady užívají radovánky lyžaři v hartmanickém skiareálu. Během procházky se na třinácti informačních panelech dozvíte o přírodě i o historii Hartmanic. Přečtete si, jak se dolovalo zlato. Uvidíte pozůstatky dolů na zlato, jsou tu i mlecí kameny z mlýna na zlatonosnou rudu. Zaujme vás šumavské umrlčí prkno Julia Komárka, šumavského učitele, vědce a spisovatele.

Odkud se vzal název Hamižná?

Podle pověsti byl havíř se svým synem po smrti manželky obdarován permoníkem Dopřejem. Ten otevřel podzemí a havíři dal zlato. Závistivý a chamtivý majitel dolu podle pověsti havíře vyhnal z jeho chaloupky. Pak havíře donutil, aby ho dovedl k místu, kde dostal dar. Havíř poslechl a u skály zavolal permoníka. Objevil se však permoník Trestej. Majitel dolu se po otevření skály okamžitě vrhl chamtivě po zlatu. Permoník Tretsej majitele dolu za jeho závist a chamtivost proměnil v kus zlata. Horu pojmenoval Hamižná pro výstrahu ostatním podobným hamižníkům.

Tipy na ubytování

Parkování

Automobil můžete zanechat nedaleko začátku stezky na malém parkovišti u informační tabule v Hartmanicích. 

Jak se dostat na stezku?

Ke kapličce, která je součástí stezky je to od parkoviště pouhých 130 metrů mírně do kopce. Odtud se po několika desítkách metrů dostanete do místa, zvaného Ochranářský koutek. Tam okružní stezka začíná a do stejného místa se také zase vrátíte.

Jak zabavit děti

Hned naproti kapličce je malé dětské hřiště s hracími prvky.

Kde se občerstvit

Občerstvení včetně pití si vezměte s sebou. Po procházce stezkou si zajeďte na oběd do Hartmanic, kde objevíte Restauraci Vintíř. Je u ní přilehlé parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Kostele sv. Vintíře je skleněný oltář
Od parkoviště v Hartmanicích z místa, odkud jste šli na Hamižnou stezku, je necelé dva kilometry vzdálená Dobrá Voda. Na Kostel sv. Vintíře s evropským unikátem se tam jeďte podívat. Uvidíte úžasnou skleněnou výzdobu interiéru. Oltář zdobí 35 figurek českých a německých světců. Skleněná je i křížová cesta, pult na čtení z bible, betlém a socha sv. Vintíře v životní velikosti. Určitě vás zaujme, že skleněný oltář váží 5 tun. Betlém je naplněn lidskými postavami, výjevy exotických i domácích zvířat a stromů. Za mistrovským dílem stojí umění místní sklářky Vladěny Tesařové.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.