Sklárna Annín

Dlouhá Ves, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.8/10

Jestli máte rádi výrobky ze skla určitě si nenechte ujít návštěvu sklárny Anín. Sklárnu Annín proslavil luxusní křišťál. . Nachází se mezi Kašperskými horami a Sušicí na Šumavě. Ve stejnojmenné obci. Uvidíte bohatě broušené křišťálové produkty, mnohdy hrající barvami nebo i zlacením či stříbřením.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. července 2020

Sklo se začalo tavit koncem 18. století

Sklárna Annín začala psát řádky své historie roku 1796, kdy ji založil měšťan Augustin Müller. Určitě vás nepřekvapí, že patří mezi nejstarší sklářské provozy. V Augustinově huti pracovali skláři, brusiči, zlatníci a malíři skla. V první polovině 19. století sklárnu proslavilo vrstvené barevné sklo. A na konci zmíněného století se sklárna pod vedením tehdejšího majitele Josefa Eduarda Schmida modernizovala a sklářské pece a parní brusírna přešly na generátorový plyn. V té době se Annín proslavil nejen v Čechách, ale i v cizině výrobou velmi luxusního křišťálového skla. Díky sklárně vznikla i osada se školou.  U luxusního sortimentu sklárna, v jejímž čele se měnili majitelé a šéfové, zůstala až do 20. století. V roce 1945 sklárnu postihlo znárodnění  a zastavení provozu. Zůstala jen brusírna, která se stala se součástí národního podniku Český křišťál a později koncernu Sklárny Bohemia. Nyní už je opět v rukou soukromého majitele. Ten v roce 2012 obnovil brusičskou dílnu, vybudoval muzeum a od roku 2015 obnovil i sklárnu s tavením skla.

Co uvidíte ve sklářské huti

Jak se rodí různé vázy, misky, svícny a další krásné věci uvidíte  při návštěvě huti přímo pod rukama mistrů tohoto řemesla. Když budete chtít, můžete si zvolit svůj dekor a skláři vás zasvětí do jejich práce.  Sklárna upozorňuje, že je dobré se na této exkurzi dopředu domluvit. Huť totiž nepracuje zcela pravidelně. 

Sklářské muzeum 

Výsledky krásné práce sklářů si můžete prohlédnout ve sklářském muzeu, které vybudoval nový majitel v letech 2013 až 2015.  V expozici budete obdivovat produkci z 18. a 19. století. Mezi dvěma sty vystavenými výrobky spatříte i řadu unikátů. Můžete spatřit alabastrová skla ve stylu druhého rokoka. Jsou tu malovaná skla, která jsou na povrchu dekorovaná zlatým irisem. Vašim očím bude lahodit sbírka různých pohárů, číší nebo stříbřené sklo. Seznámíte se s technikami a historií broušeného skla a pokud se budete chtít dozvědět něco více o historii, dočtete se to v dokumentech na panelech. Můžete se zúčastnit i prohlídky komentované. 

Tipy na ubytování

Galerie a prodejna

V prodejně objevíte zajímavě dekorované výrobky, které jsou k prodeji. Jsou to sice kousky soudobé, ale vycházející ze slavné tradice. Sami posoudíte, jaké cesty hledá sklárna v broušeném a rytém skle, aby se to líbilo zákazníkům. A nahlédnout můžete i do brusírny a podívat se, jakými technikami se sklo dekoruje. 

Zázemí pro děti i vozíčkáře

Muzeum skla je bezbariérové a najdete tu i dětský koutek. 

Přijďte se podívat na Sklářské sympozium

Stalo se tradicí, že Sklárna Annín pořádá v druhé polovině října mezinárodní sklářská sympozia. Jsou plně přístupná veřejnosti.  Když se tedy zrovna strefíte do termínu kolem 20. října, čeká vás skvělá podívaná. Na sympozium se totiž sjíždějí studenti, kteří společně s šumavskými brusiči a skláři pracují na jedno zadané téma. Jedním z témat v minulosti byly třeba Ruce podané k přátelství, které bylo třeba umělecky ztvárnit. Sympozium se koná ve více než 200 let staré sklárně a vytvořená kolekce zůstává součástí expozice.  Oživuje také industriální turistický ruch tohoto koutu Šumavy. 

Občerstvení

Zhruba 200 metrů  od muzea se nachází Restaurace Annín. Nabízí ryby, grilované maso, klasická česká jídla a také dětská jídla. V letních měsících můžete posedět na terase.  Nebo se můžete najíst v Restauraci Jana, která je vzdálena od muzea 114 metrů. Nabízí minutkovou kuchyni.

Parkování a přístupnost

Parkoviště je umístěno přímo u muzea, takže se v prostoru budete lehce orientovat, není kam zabloudit, vše najdete v Anníně na jednom místě. 

Poloha na mapě

Tip na výlet  

Dětem můžete na výletě vyprávět příběhy o  zlatě
Na výlet se můžete z Annína vydat do Kašperských Hor. V ulici Krátká se nachází  archeologická rezervace. Uvidíte základy středověké úpravny zlaté rudy. Najdete tam základy objektu , zbytky pícky k žíhání křemenů, které obsahovaly zlato, a končí zde naučná Stezka zlatokopů. Po té se s dětmi můžete vydat.  Vede  z Kašperských Hor na jih do Amálina údolí. Jeho historie je  spojena s důlní činností a těžbou zlata. Je zde řada středověkých štol a šachet. Stezka vede proti proudu Zlatého potoka po zelené turistické značce. Po cca 7,5 km se vrátí zpět do Kašperských Hor a středověká úpravna zlaté rudy je jejím posledním stanovištěm.
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.