Přemyslovský hrad v Olomouci

Olomouc, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Na Václavském pahorku v centru města Olomouce můžete naštívit věhlasný hrad. Místo se stalo němým svědkem skonu posledního Přemyslovce. Byl tu zavražděn Václav III.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Na hradu v Olomouci vymřeli Přemyslovci

Už v Kosmově kronice se píše o Přemyslovském hradu v Olomouci. První zmínka je z roku 1055. Románský palác z 12. století byl později sídlem olomouckých biskupů a kapituly. Z původního paláce se zachovaly jen obvodové zdi se zdobenými okny a také významný cyklus maleb ze 16. století. Hrad je místem, ve kterém přišel o život poslední Přemyslovec Václav III. Chtěl se právě odtud roku 1306 vydat na tažení do Polska, aby udržel polskou korunu. Vražda, která se měla odehrát na dnešním Václavském náměstí,  se nikdy neobjasnila. Ale Přemyslovci tímto činem vymřeli po meči. 

foto: olomouc.eu

Na co se můžete těšit

Přemyslovský hrad je postavený na vysokých hradbách, ze kterých vystupují skály. Hrad má nesmírně bohatou výzdobu, kterou při prohlídce jistě oceníte. Je to působivé místo. Architektura biskupského paláce připomíná plastickou krajku. Jádrem hradu je románský biskupský palác a gotická katedrála sv. Václava. Expozice v paláci patří Arcidiecéznímu muzeu Olomouc, jehož vzniku dal podnět Papež Pavel II. Za pozornost rozhodně stojí například gotická křížová cesta s unikátními nástěnnými malbami z konce 15. století. Románský palác vás upoutá také provedením oken. Obdivovat můžete gotický Dóm sv. Václava, který je kostelním sídlem olomouckého biskupa. Dřívější kapitulní děkanství, kde je sídlo Arcidiecézního muzea, nabízí k prohlídce kapli sv. Barbory.  

Víte, že v katedrále je největší moravský zvon?

Významnou dominantou Přemyslovského hradu je Katedrála sv. Václava. Z původní románské baziliky přestavbami vznikla současná gotická trojlodní katedrála. Uvidíte její krásné tři gotické vysoké věže. Dvouvěžové průčelí s třetí, jižní věží, je dominantou Olomouce. Jižní věž je nejvyšší na Moravě, měří 101 metrů. A zní v ní největší moravský zvon, svatý Václav.  Můžete zavítat do interiéru katedrály. Uvidíte relikviář s ostatky  sv. Jana Sarkandera. Dá se jít i do dvoupatrové krypty pod presbytariářem.  A mají tady i zvonkohru. Z hradu se ještě v exteriérech zachovaly románské hradby na jih od katedrály. Ze severu a severovýchodu si všimněte gotického arkýře a nebo Okrouhlé věže.

Vite, že všechny prohlídky jsou bez průvodce?  

Hurá na nejvyšší věž Moravy

Extrémně náročný výstup, ale o to úchvatnější pohled vás čeká, když vystoupáte na vyhlídku v nejvyšší věži Moravy. Jde o třetí jižní věž Svatováclavské katedrály v Olomouci. Po šnekovém schodišti se dostanete až do výšky 90 metrů a z vnějšího ochozu věže vás čeká opravdu jedinečný pohled na Olomouc i okolí.  Lidé, kteří trpí strachem z výšek a také méně pohybliví návštěvníci, by sem však chodit neměli. 

Zábava pro děti

Celý areál hradu obklopuje v podhradí rozlehlý Park Pod Dómem, kde najdete i dětské hřiště a hracími prvky. 

Kde se můžete občerstvit

Pod hradem v Komenského ulici můžete zavítat do Restaurace Torture nebo sklepní restaurace Zkouška. Případně můžete využít dvou rychlých občerstvení Kebab ve stejné ulici. 

Přístupnost a parkování

Z Koželužské ulice, kde můžete zaparkovat v krytém parkovacím domě za 20 Kč na hodinu, je vzdálenost k hradu půl kilometru. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Za zábavou ve vodě po celý rok
Vaše děti určitě uvítají, když s nimi v Olomouci zavítáte do Aquaparku. Najdete ho v Kafkově ulici 526, zhruba 6 kilometrů od hradu, ve čtvrti Nová Ulice. Určitě si atrakce i bazény užije celá rodina. Vnitřní prostory disponují rekreačním bazénem se spoustou vodních atrakcí.  Objevíte tu lehátka se vzduchovou masáží, lavice se vzduchovou a vodní masáží, chrlič vody, vodní děla, proudový kanál, protiproudy, masážní trysky, tobogán, divoký proud, skluzavku, zkrátka na co si jen vzpomenete. V létě je vše obohaceno o venkovní atrakce s dalším tobogánem a skluzavkou ve víceúčelovém bazénu. Dětský nabízí vodní hrátky s ježkem, nebo vodní pumpou. A k dispozici je tu i samoobslužná restaurace uvnitř a letní restaurace venku.    

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.