Rozhledna Zlatý Chlum

Česká Ves, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10

Při návštěvě Priessnitzových lázní v Jeseníku si můžete udělat pěkný výlet na vrch Zlatý Chlum. Stojí tam 30 m vysoká kamenná rozhledna, z které uvidíte daleko do krásného kraje.

Autor článku: Petr Kouba, 19. října 2020

Z výšky spatříte třeba polská jezera

Kamenná rozhledna Zlatý Chlum se tyčí v nadmořské výšce 875 metrů a je dominantou města Jeseník. Uvnitř rozhledny budete stoupat po 110 dřevěných a kovových schodech. Dostanete se nejprve na první plošinu s okénky. Pokud budete chtít vystoupat na horní plošinu do výšky 26 metrů, čeká vás navíc zdolat ještě 22 schodů. Pak se vám otevře dechberoucí výhled. Můžete si z výšky prohlédnout polská jezera Otmuchowské a Nyské. Spatříte Hrubý Jeseník od Pradědu až k Šeráku, Rychlebské hory a Králický Sněžník.

foto: jeseniky.cz

Minerální prameny po cestě

Pokud půjdete k rozhledně z Křížového vrchu, budete míjet některé minerální prameny, na které jsou Jeseníky opravdu bohaté. Nedaleko rozcestí Křížový vrch se vlevo nachází pramen Diana. Půjdete k němu od rozcestí po neznačené cestě 170 metrů, musíte jen dávat pozor na někdy popadané větve z těžby dřeva. Pramen je vzdálen zhruba 20 metrů od cesty. Vytéká z něj více než 6 litrů chutné vody za minutu. Při cestě po modré na rozhlednu narazíte také na Turistický pramen. Je vzdálen 423 m od rozcestí Křížový vrch. Zhruba 400 m od  Turistického pramene půjdete kolem studánky Pod kamenem. I tuto vodu turisté hodnotí na výbornou.

Občerstvení

U rozhledny na Zlatém Chlumu je otevřeno občerstvení v kamenné turistické chatě. Na Křížovém vrchu je stylová restaurace. Pokud jste zaparkovali u Restaurace Čertovy kameny, můžete se občerstvit tam.

Jak zabavit děti

Na Křížovém vrchu i u Restaurace Čertovy kameny jsou dětská hřiště.

Kudy na rozhlednu

  1. Autem - Z Jeseníku po silnicí Za pilou na Křížový vrch, kde je parkoviště. Odtud pak půjdete k rozhledně pěšky 1,8 km po modré turistické značce. Trasa na mapě
  2. Autem - se dá dojet silnicí Za starými osadami z Jeseníku také k restauraci Čertovy kameny. Je zde parkoviště, z kterého půjdete k rozhledně po modré turistické značce 1,1 km. Trasa na mapě 
  3. Můžete jít však už z Jeseníku pěšky. Čechá Vás pěší výlet po modré trase, která vás zavede až k rozhledně. Cestou půjdete přes vyhlídku Křížový vrch, kde se můžete občerstvit. Celkem ujdete 4,2 km, převýšení je 450 m. Trasa na mapě

Parkování

Pokud zvolíte jízdu autem, zaparkujete na parkovišti Křížový vrch. Nebo můžete z Jeseníku vyjet autem na parkoviště k restauraci Čertovy kameny.

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

V zimě vyzkoušejte sáňkařskou dráhu
Pokud navštívíte Jeseník v zimě, můžete si užít sáňkařskou dráhu z Křížového vrchu. Z nadmořské výšky 690 metrů vede kolem křížové cesty až do Smetanových sadů v Jeseníku. Tuto amatérskou přírodní sáňkařskou dráhu milují hlavně děti. Na délce jednoho kilometru překonáte stometrové převýšení. V Jeseníku se sáňkovalo již za první republiky. Na sáňkařské dráze se jezdily kvalifikační závody a dokonce i jeden mezinárodní. Město Jeseník už několik let připravuje záměr na vybudování nové dráhy. Měla by sloužit jak pro závodní, tak rekreační účely, a to celoročně.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.