Muzeum historických motocyklů

Železná Ruda, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě je dalším přitažlivým šumavským místem k návštěvě. Nachází se v části železnorudského zámečku na Klostermannově náměstí. Zámeček od demolice zachránil v roce 2004 soukromník Zdeněk Bálek.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. září 2020

Některé exponáty jsou skutečně unikáty 

Málokterý kluk a táta si při návštěvě Železné Rudy nechá ujít návštěvu Muzea historických motocyklů. Kromě motocyklů a jízdních kol je tu k vidění i několik historických aut. Spatříte  dokonce i světové unikáty. Některé modely jsou už totiž jen v jednom exempláři, případně v několika málo dalších. Upoutají vás třeba tyto skvosty: motocykl Gőrner Klatovy z roku 1921, řemenový motocykl Metro-Tyler z roku 1919, motocykl Pešík, který se vyráběl v Plzni. Prohlédnete si tu třeba i první vyráběný automobil Škoda, který se pohyboval ještě na dřevěných loukoťových kolech, a mnoho dalších zajímavých kousků.

foto: historicke-moto.cz

Více motocyklů a více expozic

Expozice se každý rok doplňuje a rozšiřuje. Je třeba také  připomenout, že muzeum má pobočky v Kašperských horách a v Bečově nad Teplou (relikviář sv. Maura). V součtu všech tří expozic je umístěno více jak 200 exponátů motocyklů, okolo 80 historických jízdních kol a několik historických automobilů.

Historie lyžování na Železnorudsku

Prostory zámečku jsou využity ke kulturním účelům. Kromě zmíněných motocyklů si v pravém křídle objektu můžete prohlédnout stálou výstavu, která přiblíží historii lyžování na Šumavě. V severní části zámku je zase umístěna geologická výstava Český kráter. Možná vás bude zajímat, že zámeček  původně sloužil loveckým účelům. Patří mezi nejstarší dochované objekty v centrální části Šumavy. Jen doslova „o fous“ unikl po roce 1989 demolici a začátkem 21. století prošel v péči soukromého majitele rozsáhlou rekonstrukcí.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Najíst se můžete v restauraci Pizzerie, která se nachází přímo v zámečku, ale v okolí jsou i další restaurace.

Přístupnost

K muzeu se z parkoviště dostanete kolem Kostela Panny Marie Pomocné a ulicí Klatovskou a Belvederskou až na Klostermannovo náměstí. Vzdálenost je necelých 300 m.

Parkování

Zaparkovat můžete na rozlehlém parkovišti v ulici K samotám.

Poloha na mapě

Kam dále z muzea? Tip na výlet s dětmi.

Areál Belveder zaručí zábavu na několik hodin
Opravdu senzační letní aktivity si s dětmi vychutnáte, když navštívíte Lyžařský areál Nad nádražím – Belveder v Železné Rudě. Nabídka zábavy je bohatá. Můžete si vyzkoušet adrenalinový sjezd na slalomových kárách nebo jízdu na tubingové dráze. Užijete si také lanové centrum určené pro děti od 4 do 12 let. Má sice sedm obtížností, ale děti se v lanovém centru mohou pohybovat samy. Díky nainstalovaným bezpečnostním sítím nemají kam vypadnout. Určitě se vám bude líbit i zdejší trampolínové centrum. Mají tu dokonce 7 m bungee trampolínu. Velmi oblíbený je dětský kolotoč. K areálu patří dětské hřiště s přitažlivými atrakcemi. Na terase v areálu se můžete občerstvit a pozorovat nejen své děti na atrakcích, ale dopřát si i příjemné výhledy na šumavské kopce.
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Klostermannovo náměstí 1
Železná Ruda
+420 606 737 041
moto-muzeum.zdenek.balek@seznam.cz
www.historickemoto.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • Technické památky
  • Technická muzea
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.