Zámek Vimperk

Vimperk, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Dominantou města Vimperk je zámek s Vlčkovou věží. Obehnaný je městskými hradbami. V současné době zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce. K dispozici je tedy jen základní prohlídkový okruh.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. července 2020

Trocha historie

Vimperský hrad založil ve 13. století Přemysl Otakar II. jako strážní pevnost. Léno propůjčil rodu Janoviců, po nich převzali správu Kaplíři ze Sulevic. V 15. století měl hrad dvě věže, opevnění a několik paláců. V té době bylo vybudováno předsunuté opevnění Haselburg. V 16. století vlastní hrad Rožmberkové, v 17. století začíná přestavba hradu na zámek v režii Novohradských z Kolovrat.  Posledními majiteli jsou Schwarzenbergové. Po roce 1947 si zámek předávají jako horský brambor státní instituce. Až teprve v roce 2015 přebírá objekt na pokraji havarijního stavu Národní památkový ústav. A zahajuje rozsáhlou obnovu.   

Těšte se na prohlídku Dolního zámku

Už pod zámkem vás zaujme ucelenost městských hradeb, které byly vybudovány v 15. století a navázaly na opevnění hradu. Projdete pod nimi z Pivovarské ulice. Do zámeckého areálu vstoupíte věžovitou Černou bránou. Ta je jednou ze šesti dochovaných bašt. Protože na zámku probíhá rekonstrukce, jsou možnosti prohlídky velmi omezené. Můžete si však užít prohlídku v základním okruhu. Vstoupíte do Dolního zámku, uvidíte výzdobu jihovýchodního křídla. Zaujmou vás výmalby od renesance po secesi. Spatříte část renesančního trámového stropu. Čeká vás skutečně jen provizorní prohlídka, protože i tyto prostory čekají na ruce restaurátorů. Za zdevastovaností zámku  stojí nedostatek údržby a nevhodné zásahy v minulém století. Na terase není žádný mobiliář, prohlídka je možná pouze s průvodcem. Nádvoří zámku jsou po dobu rekonstrukce nepřístupná. Ani Muzeum Vimperska v areálu zámku není přístupné veřejnosti. Rovněž prochází rozsáhlou rekonstrukcí. K původním expozicím – šumavská příroda, knihtisk a sklářství přibudou další témata a dojde i k rozšíření prostor muzea.  

Čím zabavíte děti

Zámek Vimperk nabízí zajímavý program Poznej renesanční zahradu. Lektorka provede děti zahradou, vysvětlí jim, jak vypadala dříve renesanční zahrada. Společně si vyzkoušíte, jak takovou zahradu vytvořit. Děti si mohou tradiční rostliny do půdorysu vimperské zahrady vysadit a vytvoří si i vlastní malý herbář. Rostliny si do něho mohou nalepit, nakreslit či otisknout razítkem. 

Kde se občerstvit

V podzámčí pod městskými hradbami, v ulici Pivovarská, objevíte několik možností občerstvení. Je tu kavárna Ve skále, Restaurace Miš Maš, nebo občerstvení Istanbul Kebab.

Vlakem na zámek

Vlakové nádraží se nachází 1,9 km od zámku. Trasa na mapě 

Přístupnost

Z parkoviště u Pivovarské ulice se k zámku dostanete cestou pod městskými hradbami. Do cíle dojdete po 300 metrech. 

Parkování

Auto můžete zaparkovat na placeném parkovišti Svornosti ve Vimperku u Pivovarské ulice. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Projít se můžete ke Klášterskému viaduktu
Ze zámku můžete jít na 7,5 kilometru dlouhou vycházku. Od Černé brány se vydáte po červené turistické značce směrem k předsunuté dělostřelecké baště z 15. století. Půjdete Purkártovou ulicí k nemocnici, dále ulicí Zahradní, odkud uvidíte zámek. Na konci Zahradní ulice sejdete zhruba 100 metrů a u křížení s ulicí Zlatá stezka se vydáte červenou cykloturistickou trasou 1032 Volyňka. Půjdete 2 kilometry až ke čtyřobloukovému Klášterskému viaduktu. Jde o technickou památku nad Arnoštským potokem. Otevřen byl roku 1900 v souvislosti s dokončeným úsekem železniční trati Volary - Strakonice.  Od viaduktu pokračujete po cyklotrase přes most Malý Klášterák do osady Klášterec. Ta byla založena ve 14. století na vimperské větvi Zlaté stezky. Na konci osady se vydáte po žluté turistické značce směrem zpátky do Vimperka. Cestou si prohlédnete další památku – vodárnu Solar. Po žluté značce se dostanete do výchozího místa k Černé bráně.  

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 20
Vimperk 38501
+420 778 427 134
vimperk@npu.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Zámky
  • Historické
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.