Na Tokáni

Jetřichovice, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Malebné místo Na Tokáni v Českém Švýcarsku se rozkládá asi čtyři kilometry od obce Jetřichovice. Uprostřed krásné přírody tu najdete soubor srubových budov postavených v alpském stylu, které dokonale zapadají do krajiny a návštěvníkům nabízí možnost odpočinku, občerstvení i ubytování.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. května 2020

Sruby pro lovce tetřevů

Své jméno areál získal díky původním srubům, které tu nechal vystavět hrabě Kinský pro lovce tetřevů. Sruby se postupně proměnily na turistické zařízení, které ale v roce 1905 podlehlo ze značné části požáru. Sruby byly postupně obnoveny a tak se z krásy tohoto místa můžete těšit dnes i vy. Na skále nad areálem můžete spatřit ve skále vytesanou nádrž na vodu, která údajně bývala bazénkem kněžny Vilemíny Kinské. V areálu se nachází celkem tři sruby a v každém z nich je restaurace. Ubytovat se tu můžete ve stylové Lovecké chatě či nenáročné turistické chatě. Děti se tady nenudit nebudou, neboť je pro ně připraveno dětské hřiště. Místo Na Tokáni je již tradiční křižovatkou turistických cest a vede odsud množství tras jak pro náročné turisty, tak pro ty, kteří se jen rádi prochází pěknou přírodou. 

Všechny cesty vedou na Tokáň…

  • Pěšky - na Tokáň se dostanete nejlépe z Jetřichovic po žluté značce, případně po červené přes Mariinu skálu a Vilemíninu stěnu s návazností na žlutou z Jetřichovic.
  • Na kole - cyklostezky vedou jak z Jetřichovice po žluté trase, tak z Vysoké Lípy nebo z Doubice. A't pojedete z kterékoliv strany, počítejte s pěkným stoupákem.

Občerstvení

Na Tokáni je možnost občerstvit se v některé z chat. 

Tipy na ubytování

Parkování

Autem se až ke srubům můžete dostat pouze s povolenkou, což využívají ubytovaní hosté. Ostatní turisté, kteří jedou vozem, mohou zaparkovat v centru Jetřichovic u restaurace Praha, naproti informačnímu centru. Další možnost parkování je ve Vysoké Lípě, která je od Jetřichovic vzdálená asi tři kilometry.

Ubytování v Jetřichovicích a okolí

Prohlédněte si možnosti ubytování v Jetřichovicích a okolí

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na Tokáň vede pěkná trasa také z Doubice. Po žluté turistické značce se dejte po proudu Doubického potoka asi jeden kilometr, poté odbočte po žluté na lesní cestu, která stoupá na vrch Bor. Dojdete k dřevěnému srubu-lovecké chatě U Eustacha, která stojí na úzkém pískovcovém hřebeni, spadajícím na obě strany do skalních roklí. Na louce před chatou stojí pěkný mohutný dub. Cesta pokračuje Knížecí stezkou nádhernou krajinou s pískovcovými skalami až ke skalnímu průchodu. Úzkými schody sejdete k areálu Na Tokáni. Vrátit se můžete po lesní silnici směrem k bývalé hájovně U Sloupu, zde se dáte vlevo a po silnici přijdete nazpět do Doubice.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.