Muzeum Podkrkonoší

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově najdete nedaleko Krakonošova náměstí na místě někdejšího trutnovského hradu, později zámku. K muzeu patří bývalá hradní sklepení, kde je nyní restaurace a music club Pod  Hradem.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. února 2021

Regionální muzeum oblastí Krkonoš a Podkrkonoší

Jedná se o regionální muzeum především oblastí Krkonoš a Podkrkonoší a  zřizovatelem  je město Trutnov. Najdete zde mimo jiné sbírky, které dokladují zdejší historii v oblastech archeologie či etnografie. V prostorách objektu jsou zpřístupněny dlouhodobé expozice: Hrady Trutnovska, Zámky Trutnovska a Venkovské usedlosti Trutnovska. Vedle nich je zde i dlouhodobá expozice Bitva u Trutnova 27. 6. 1866. Pořádají se zde i krátkodobé výstavy, kulturní a vzdělávací programy. 

foto: muzeumtrutnov.cz

Sídlo má v bývalém středověkém hradu

Počátky muzea nebyly jednoduché, rok založení tehdejšího městského muzea se uvádí 1890 a jeho sídlo bylo v budově reálky ve Školní ulici. Natrvalo se usadilo se svými sbírkami v objektu středověkého hradu až v roce 1950.

foto: muzeumtrutnov.cz

Trutnovsko od pravěku do 20. století

Mezi stálé a významné expozice patřila zejména Bitva u Trutnova 27. 6. 1866, která připomínala jednu z významných historických událostí Trutnovska. Další důležitá expozice Poklady minulosti představovala průřez muzejním depozitářem. Nyní zde budou k vidění nové tematické expozice, které by měly navázat na hradní a zámeckou tradici objektu muzea. Jedná se o dlouhodobé expozice: Hrady Trutnovska, Zámky Trutnovska a Venkovské usedlosti Trutnovska.  Zajímavá  bude i další stálá expozice představující vývoj Trutnovska od pravěku do 20. století.

foto: muzeumtrutnov.cz

Tipy na ubytování

Kudy do muzea?

Na Krakonošově náměstí nebo kousek pod ním jsou parkoviště pro vaše auto. Do Trutnova můžete přijet také autobusem nebo vlakem. Z náměstí je to do Školní ulice jen pár minut, navede vás tam městské informační značení nebo se můžete přímo na náměstí zastavit v dobře vybaveném Informačním centru, kde vás rádi seznámí  i s dalšími pamětihodnostmi a zajímavými místy Trutnova.  

Poloha na mapě

Tip na výlet

Po prohlídce muzea vám jistě zbude čas i na malou procházku po Krakonošově náměstí. Ze všech stran je uzavřeno domy s podloubím a jejich dnešní vzhled s dochovanými rysy baroka, klasicismu i secese pochází z 18. až 20. století. Náměstí vévodí Stará radnice z konce 16. století, která však prošla v minulém století četnými změnami. Dříve zde fungoval úřad města a dokonce i vězení. Dnes sídlí Městský úřad Trutnova jinde, zdejší  reprezentační prostory jsou využívány při slavnostních příležitostech. Náměstí dominuje také Krakonošova kašna z roku 1892. Zdobí ji dvoumetrová plastika Pána hor. Nepřehlédnutelný je i jedenáctimetrový barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 1704 součástí sousoší s osmi postavami světců.  V 16. století stával v těchto místech pranýř, u kterého se údajně vykonávaly i popravy.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Školní 150
Trutnov 54101
+420 499 811 077
muzeum@muzeumtrutnov.cz
www.muzeumtrutnov.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro dva
  • když prší
  • Galerie
  • Výlety
  • pro seniory
  • Muzea
  • Kultura
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.