Albeřické jeskyně, Bischofův lom a Muzeum Vápenka - Krkonošské unikáty na jednom místě:

Horní Maršov, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Téměř u hranic z Polskem ve východní části Krkonošského národního parku se nedaleko Pece pod Sněžkou v obci Albeřice nacházejí Albeřické jeskyně.  Jedná se o dva největší krasové útvary v Krkonoších, a to Hornoalbeřickou a Krakonošovu jeskyni. Žije v nich několik druhů netopírů a daří se zde vzácným rostlinám. Hluboko pod zemí je průzračné jezero,  údajně největší v republice.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Albeřické jeskyně a okolí  je přírodně chráněné území

Tam, kde se dnes nacházejí jeskyně, se v minulosti těžil vápenec. Nejdelší krápníková jeskyně je Hornoalbeřická, měří přes 100 metrů a její chodba sahá až k hladině jezera s hloubkou 15 metrů. Také Krakonošově jeskyni vyzdobené krápníky mnoho do 100 metrů nezbývá. Bohužel jsou obě jeskyně pro veřejnost nepřístupné, ale pokud se domluvíte v informačním centru Veselý výlet v obci Horní Maršov – Temný Důl, prohlídku části jeskyň vám pravděpodobně umožní. Okolí  jeskyně a  devíti povrchových lomů je přírodně chráněné území. Rostou zde vzácné rostliny, jako například  šafrán bělokvětý.

Navštivte Bischofův lom a Muzeum Vápenku

U Horních Albeřic je zajímavý také dnes již opuštěný Bischofův lom, který je sice povrchový, ale velice hluboký. Proto  v něm i v letních dnech teplota nepřesáhne 7 stupňů Celsia. A právě na konci lomu najdete vstup do Albeřické jeskyně. Ve zdejších lomech se v 19. století těžil vápenec a pálilo vápno. Proto zde kromě lomů vznikaly i vápenky. Jednou z nich je  v Horních Albeřicích jednokomorová šachtová vápenná pec z roku 1836. Původní osmiboká kamenná pec zůstala zachovaná a dnes je z ní muzeum. Expozice zachycující život a práci zdejších obyvatel téměř od 14. století je umístěna nad pecí v nově postavené osmiboké dřevěné věži. Pokud máte zájem o prohlídku Muzea Vápenka (umožní vám ji každý den po celý rok), vstupenky si zajistěte také v Informačním centru Veselý výlet. 

Kudy k jeskyním, lomu a muzeu?

Z parkoviště proti Staré celnici v Horních Albeřicích je to zhruba 300 metrů k lomu, jeskyním a muzeu.

Tipy na ubytování

Parkování

V Horních Albeřicích, 300 metrů od památky.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud budete chtít navštívit všechny zdejší zajímavosti, zabere vám to dost času a vydá vám to na pěkný výlet. Proto není potřeba vymýšlet ještě další trasy, i když je jich tu plno a jsou v této části východních Krkonoš překrásné. Zajeďte si  autem, autobusem či na kole do Horního Maršova, odkud je to ještě 6 km do části této obce Horních Albeřic. Zde můžete nechat svůj vůz na parkoviště proti Staré celnici a dále jít pěšky asi 300 metrů až k Bischofovu lomu, Albeřické jeskyni a k Muzeu Vápenka. Nezapomeňte se však předem informovat o prohlídce v Informačním centru Veselý výlet a zajistit si tak návštěvu objektů!  

Základní údaje

Kontaktní údaje

Horní Maršov
499 874 298
info@veselyvylet.cz
www.hornimarsov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • amazing places
  • Technické památky
  • pro dva
  • romantické cestování
  • Podzemí
  • pro seniory
  • Doly a štoly
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.