Masarykova chata na Šerlichu
Deštné v Orlických horách, Orlické hory a Podorlicko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Nedaleko Deštného v Orlických horách na vrcholu Šerlich můžete navštívit stavbu, která nese název Masarykova chata na Šerlichu. T. G. Masaryka zde připomíná jeho busta, která vítá přicházející turisty či přijíždějící lyžaře, kteří zde očekávají nádherný výhled do okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. srpna 2020

Turisté pro turisty

Základní kámen Masarykovy chaty na Šerlichu byl položen v roce 1924 na náklady Klubu českých turistů Hradec Králové. Dříve na lukách tohoto svahu byla malá osada. Výstavba chaty nebyla díky poloze jednoduchá. Materiál byl shromažďován u nedalekého Šerlišského mlýnu a vyvážen na hřeben. Od roku 1935 zde je i meteorologická stanice a u této příležitosti byla odhalena busta T.G.Masaryka. 

Na co se těšit

Z Šerlichu je překrásný výhled jak na českou stranu, tak na polskou. Od Šerlichu vede několik turistických tras a stezek. V blízkém okolí chaty roste mnoho chráněných rostlin, které nikde jinde neuvidíte. Před chatou můžete zavzpomínat na prezidenta T.G.Masaryka, který zde má busty a je po něm chata pojmenována.

Vyhlášená turistická restaurace

Na Masaryčce je stylová horská restaurace, která je v provozu snad již od nepaměti. Uvnitř chaty si můžete prohlédnout nádherné interiéry. 

Je zde zakopaný poklad?

Traduje se, že na loukách kolem chaty je zakopaný poklad, který si zde schoval místní sedlák Hansjorg. Po sedlákově smrti se lidé snažili poklad najít, ale doposud ho nikdo nenašel. Pověst říká, že lidé v noci na loukách viděli ducha sedláka, jak si svůj poklad hlídá. 

Jak na Masarykovu chatu

Přibližně 400 metrů od chaty je zastávka autobusu a také menší veřejné parkoviště, které je zdarma. V sezóně počítejte, že může být plno. Cesta k chatě je velmi dobře značena. Od parkoviště k chatě je to přibližně 400 metrů a do kopce. Cesta je vhodná i pro cyklisty, koloběžky a kočárky. 

Kam ze Šerlichu?

Od chaty se můžete vydat několika směry a na různá místa. Můžete navštívit Šerlišský mlýn, rezervaci Bukačka, vydat se na vrchol Orlických hor či na Vrchmezí. Pro milovníky sportu je zde v letních měsících možnost sjezdu blízké sjezdovky Šerlich na terénních koloběžkách.

Tip na hezký výlet

Zaparkujte Váš vůz na parkovišti u Šerlišského mlýna. Parkování je zde zdarma. Po udržované asfaltové cestě (červená trasa) se vydáte lesem směr Polomské sedlo, kde se následně napojíte na hřebenovku (červená trasa), která vás zavede na Masarykovu chatu. Zpět na Šerlišký mlýn sestoupáte po modré trase. Délka trasy: 7,5 km. Stoupání: 222 metrů

Základní údaje

Kontaktní údaje

Deštné v Orlických horách

Štítky

 • Poznávací
 • Pro rodiny s dětmi
 • Cestování se psem
 • Příroda
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Vyhlídky
 • Pro dva
 • Romantická místa
 • Tisícovky
 • Pro seniory
 • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10

Vila Marianna

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10
Cena od 415 Kč do 1000 Kč