Masarykova chata na Šerlichu

Deštné v Orlických horách, Orlické hory a Podorlicko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10

Nedaleko Deštného v Orlických horách na vrcholu Šerlich můžete navštívit stavbu, která nese název Masarykova chata na Šerlichu. T. G. Masaryka zde připomíná jeho busta, která vítá přicházející turisty či přijíždějící lyžaře, kteří zde očekávají nádherný výhled do okolí.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. srpna 2020

Turisté pro turisty

Základní kámen Masarykovy chaty na Šerlichu byl položen v roce 1924 na náklady Klubu českých turistů Hradec Králové. Dříve na lukách tohoto svahu byla malá osada. Výstavba chaty nebyla díky poloze jednoduchá. Materiál byl shromažďován u nedalekého Šerlišského mlýnu a vyvážen na hřeben. Od roku 1935 zde je i meteorologická stanice a u této příležitosti byla odhalena busta T.G.Masaryka. 

Na co se těšit

Z Šerlichu je překrásný výhled jak na českou stranu, tak na polskou. Od Šerlichu vede několik turistických tras a stezek. V blízkém okolí chaty roste mnoho chráněných rostlin, které nikde jinde neuvidíte. Před chatou můžete zavzpomínat na prezidenta T.G.Masaryka, který zde má busty a je po něm chata pojmenována.

Vyhlášená turistická restaurace

Na Masaryčce je stylová horská restaurace, která je v provozu snad již od nepaměti. Uvnitř chaty si můžete prohlédnout nádherné interiéry. 

Tipy na ubytování

Je zde zakopaný poklad?

Traduje se, že na loukách kolem chaty je zakopaný poklad, který si zde schoval místní sedlák Hansjorg. Po sedlákově smrti se lidé snažili poklad najít, ale doposud ho nikdo nenašel. Pověst říká, že lidé v noci na loukách viděli ducha sedláka, jak si svůj poklad hlídá. 

Jak na Masarykovu chatu

Přibližně 400 metrů od chaty je zastávka autobusu a také menší veřejné parkoviště, které je zdarma. V sezóně počítejte, že může být plno. Cesta k chatě je velmi dobře značena. Od parkoviště k chatě je to přibližně 400 metrů a do kopce. Cesta je vhodná i pro cyklisty, koloběžky a kočárky. 

Kam ze Šerlichu?

Od chaty se můžete vydat několika směry a na různá místa. Můžete navštívit Šerlišský mlýn, rezervaci Bukačka, vydat se na vrchol Orlických hor či na Vrchmezí. Pro milovníky sportu je zde v letních měsících možnost sjezdu blízké sjezdovky Šerlich na terénních koloběžkách.

Tip na hezký výlet

Zaparkujte Váš vůz na parkovišti u Šerlišského mlýna. Parkování je zde zdarma. Po udržované asfaltové cestě (červená trasa) se vydáte lesem směr Polomské sedlo, kde se následně napojíte na hřebenovku (červená trasa), která vás zavede na Masarykovu chatu. Zpět na Šerlišký mlýn sestoupáte po modré trase. Délka trasy: 7,5 km. Stoupání: 222 metrů

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • Příroda
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Vyhlídky
 • pro dva
 • Romantická místa
 • Tisícovky
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Orlické hory a Podorlicko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.