Zámek Libochovice

Libochovice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Zámek Libochovice se rozkládá v krásné krajině Českého středohoří. Kromě krásných historických interiérů a zdobné zahrady láká návštěvníky na údajně kouzelné zrcadlo, které prý navrací mládí.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Libochovický zámek stojí namístě gotické tvrze

Jeho předchůdcem byl renesanční zámek a požáru v 17. století zde pak vznikl zámek barokní, který můžete vidět dodnes. Zámek zve příchozí také svého parku, ve kterém se prochází množství pávů včetně bílých. Zámecké okruhy vám představí interiéry zámku a expozici J. E. Purkyně, libochovického rodáka. U příležitosti různých akcí, nebo na objednávku, si můžete prohlédnout také zámecké sklepy a skleníky.

foto: 1m-m

Libochovický krokodýl

Zámecké interiéry nabízí průřez historickými slohy od renesance až po 19. století. Velkým lákadlem je Saturnův sál, který prostupuje dvěma patry zámku a pro svou skvělou akustiku je vyhledávaným místem různých koncertů. Jeho zdmi se nesl například i hlas pěveckého velikána Eduarda Hakena. Pohled návštěvníků přitahuje Salla terrena s výzdobou italských umělců, v komnatách jsou obdivuhodné nástropní fresky s motivem řecké a římské mytologie, stojí tu také vzácná kachlová kamna z roku 1685. Na zámku na návštěvníky čeká dobový nábytek, sbírka vlámských nástěnných tapisérií, vzácné sklo a porcelán a také etnografické a zoologické sbírky Josefa Herbersteina. V prostorách propojení s nádvořím tak najdete řadu zajímavostí – například stropy vykládané mušlemi, krokodýla či třeba reliéfy mořských příšer. 

Připomínka slavného libochovického rodáka J. E. Purkyně

Přízemí zámku představuje expozici J. E. Purkyně, našeho slavného a světově proslulého přírodovědce a fyziologa. Navíc se každoročně na zámku koná Purkyňův lékařský den, který pořádá Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, na němž je udílena Purkyňova cena za celoživotní dílo v oblasti medicíny.

Tipy na ubytování

Zámek ukrývá rozlehlé sklepy

Zámek včetně dvou třetin nádvoří je podsklepen a jeho sklepy jsou přístupné během významných akcí a také pro organizované skupiny. Můžete tak nahlédnout do míst, kde bývala zámecká kuchyně se zázemím, pivovar, vinný sklep a mnohé další.

Lákadlem libochovického zámku jsou také jeho skleníky

Ve starém palmovém skleníku dnes jako před lety přežívají zimu teplomilné palmy a v létě pak slouží ke konání různých zajímavých akcí a výstav. Druhý skleník je určen k pěstování květin pro zámecký park i interiéry a nachází se zde sbírka subtropických a tropických rostlin.

Na zámku se konají také různé akce včetně oslavy svátků jara – Velikonoc.

Občerstvení

V Libochovicích si můžete pochutnat například na Riegrově ulici v restauraci U Srubu. 

Parkování

Zaparkovat můžete na náměstí 5. května, přibližně 200 m od zámku

Poloha na mapě

Tip na výlet

Kdo by neznal pověst o Oldřichovi a Boženě, o tom, jak se kníže Oldřich zamiloval do dívky Boženy, kterou spatřil při lovu, když v potoce prala prádlo a jejich příběh vyústil v dramatickou zápletku? Vydejte do nedaleké obce Peruc, kde stojí památný dub a Boženina studánka. Pěšky vás z Libochovic do Peruce přivede modrá TZ přes Pěknou vyhlídku, oblíbené místo malíře E. Filly. Autem pojedete po silnici č. 237, cesta je dlouhá asi 9 km.

Základní údaje

Kontaktní údaje

náměstí 5. května 1
Libochovice
+420 416 591 443
libochovice@npu.cz
zamek-libochovice.cz

Štítky

  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Zámky
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro dva
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.