Kokořínský důl

Dobřeň, Kokořínsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Přírodní rezervace Kokořínský důl se rozkládá v blízkosti hradu Kokořín. Řadí se mezi naše nejkrásnější údolí, lákající návštěvníky svou panenskou přírodou s pískovcovými skalami, hlubokými roklemi, pohádkovými tůněmi a také roubenkami jako z pohádky.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. srpna 2020

Romantický Kokořínský důl

Kokořínský důl je přírodní lokalita a součást CHKO Kokořínsko. Táhne se podél silnice od Lhotky u Mělníka k osadě Ráj, poblíž které se při žluté TZ nachází oblíbené skalní bludiště. Cesty vedoucí tímto malebným údolím vám přiblíží řadu zajímavých skalních útvarů včetně vyhlášených a známých Kokořínských, či jinak také Mšenských, pokliček. Nabízí úchvatné pohledy do údolí a roklí, na historické památky, osvěžující je procházka podél mokřadů při potoce Pšovka a na své si tu přijdou milovníci lidové architektury, kteří ocení krásu pohádkových roubenek a hrázděných stavení. Poblíž Hlučova jsou k vidění pozůstatky skalního mlýna, který je jedním z původních více než dvou desítek a zároveň jedním z mála, který je volně přístupný.

foto: Michal Klajban

Jak do Kokořínského dolu

Cesta k němu vede od parkoviště u Kokořínských pokliček po modré TZ směrem na Jestřebice. Po dřevěné lávce překonává  Pšovku a na druhém břehu míří proti proudu potoka neznačenou cestou k asi 300 m. Spatřit tu lze místnosti vytesané do skalního bloku, avšak pokud si budete chtít vnitřek bývalého mlýna prohlédnout, vezměte si sebou holínky, neboť uvnitř vyvěrají prameny vody a ve většině prostor se drží voda. V blízkosti Kokořínského dolu je řada zajímavostí, např. tzv. Močidla, která jsou jeho bočním údolím a do nichž ústí rokle Apatyka, která svůj název získala díky zde rostoucím léčivým rostlinám. Nejdelším bočním údolím je pak Planý důl ústící ve Vojtěchově, kde je k vidění celá řada roubených stavení. Ve střední části dolu se vypínají mohutné pískovcové věže, které se v září a říjnu stávají rájem horolezců.

Kokořínský důl je protkaný sítí cest a stezek, z nichž každá prochází a končí výjimečnou přírodní zajímavostí.

Kudy do Kokořínského dolu?

Autem od Mělníka po silnici č. 273, cesta je dlouhá přibližně 15 km. Můžete využít také autobusovou dopravu, např. linku 250015 jedoucí z Mělníka přes Harasov a rozcestí Kanina. Právě při tomto rozcestí se nachází oblíbená restaurace U Grobiána s nabídkou teplé i studené kuchyně a lze tu bezplatně i zaparkovat automobil.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte hrad Kokořín, který se vypíná nad údolím. Od rozcestí U Grobiána budete pokračovat po červené turistické trase do Kokořína-doliny, kde odbočíte vlevo a půjdete do kopce ke hradu. Prohlídku vám umožní komentovaný okruh, vedoucí starými interiéry paláce. Bez průvodce se pak můžete vydat do hradní věže, která vám nabídne nádherné výhledy na blízké i vzdálenější okolí, např. Skalní město či hrad Housku.

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Skalní města
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Skály
  • pro dva
  • Romantická místa
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.