Zámek Nelahozeves
Nelahozeves, Okolí Prahy, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Zámek Nelahozeves patří mezi nejkrásnější renesanční stavby v Čechách. Vydejte do stejnojmenné obce vzdálené asi 35 km od Prahy, navštivte malebný historický objekt a projděte se přilehlým anglickým parkem.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Kam za Rubensem? Do Nelahozevse

Nelahozeveský zámek není zakonzervovaná minulost, ale místo, které žije i v dnešních dnech.  Po té, co vám dá nahlédnout do interiérů ilustrujících životní styl šlechtické rodiny Lobkowiczů, představí vám překrásné Lobkowiczké sbírky. Ty patří k nejstarším, nejrozsáhlejším a nerochovanějším sbírkám umění a architektury u nás. Můžete vidět například obrazy Canaletta, Rubense, Cranacha, Bellota a dalších význačných malířů, či třeba vzácné umělecké předměty, keramiku či zbraně. Spatřit však můžete hudební nástroje a manuskripty například Beethovenovy či Mozartovy. Za zmínku stojí také výjimečná Lobkowiczká knihovna, patřící k nejvýznamnějším ve střední Evropě. Ta bohužel není přístupná.

Nelahozeves dětem i dospělým

Poté na vás čeká upravený anglický park a následně Zámecké restaurace, která je vybavena nábytkem a předměty z Lobkowiczkých sbírek. V letním období můžete využít nabídku možnosti uspořádání pikniku v příjemném prostředí  zámecké zahrady. Piknikový koš je v nabídce Zámecké restaurace. Nelahozeveský zámek je součástí projektu Pohádkové česko. Na děti tu čekají dětské prohlídky i pestré zábavné programy pro děti. Dospělým návštěvníkům jsou určené například degustace vyhlášených lobkowiczkých vín. 

Dvořákova Nelahozeves

Po vyslovení jména Nelahozeves se však většině lidí nevybaví jen zámek, ale také rodný dům našeho předního hudebního skladatele – Antonína Dvořáka, který stojí v blízkosti zámku. Na náměstí si můžete prohlédnout skladatelovu sochu nesoucí název „Zamyšlený“. Při prohlídce kostela sv. Ondřeje si pak vzpomeňte, že právě zde již jako malý hrával Antonín Dvořák na kůru. Od jara do podzimu probíhá na zámku festival „Dvořákova hudební Nelahozeves“.

Občerstvení

Posedět můžete v zámecké restauraci s letní terasou.

Kudy do Nelahozevsi?

  • Autem z Prahy po silnici R8, následně po D8, exit směr na Úžice.
  • Vlakem na trase Praha – Kralupy n/Vltavou – Ústí n/Labem – Děčín do železniční zastávky Nelahozeves. Vlakové nádraží je vzdálené 250 metrů od zámku.

Parkování

Parkoviště se nachází přímo u zámku a je zdarma.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se za poznáním po Dvořákově naučné stezce spojující Kralupy nad Vltavou s Nelahozevsí.  Cesta je lemovaná pískovcovými skalami a představuje pěšinou procházku. Zamířit můžete také k nedalekému zámku Veltrusy s malebným přírodně krajinářským parkem s drobnými architektonickými prvky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nelahozeves 1
Nelahozeves
+420 315 709 154
info@zameknelahozeves.cz
http://www.zameknelahozeves.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Zámky
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10