Hrad Kokořín

Kokořín, Kokořínsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Autor fotky: hrad-kokorin.cz

Hrad Kokořín se rozkládá na pískovcových skalách Kokořínského dolu. Pod ním údolím protéká říčka Pšovka a v okolí najdete nejrůznější pískovcové útvary roztodivných tvarů, lesy plné hub a rozesetá malebná stavení lidové architektury.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Vítejte na hradu Kokořín

Do areálu hradu, jehož dominantou je téměř čtyřicet metrů vysoká válcovitá věž, vás přivede cesta po dřevěném mostě, za nímž čeká nádvoří s pokladnou a suvenýry. Hrad Kokořín si můžete prohlédnout prostřednictvím dvou prohlídkových okruhů a navíc navštívit jeho sklepení, kde se nachází expozice starých fotografií, pohlednic a tiskovin z historie hradu.

První prohlídkový okruh

Je komentovaný a provede vás interiéry starého paláce. Protože posledními a zároveň i současnými majiteli Kokořína je rod Špačků, v Rytířské síni si povšimněte dlaždic, které zdobí motiv jejich erbu, na kterém nechybí koně. Špačkovi měli vždy k těmto ušlechtilým tvorům blízko. Jejich chov byl početný a své koně poskytovali c. k. poštovní službě. Areál bývalého hřebčína Xaverov na okraji Prahy, který dnes Špačkovi opět vlastní, sloužil jejich koňským pracantům k odpočinku a rehabilitaci. Součástí Rytířské síně je krb s kachli vyrobenými dle původního vzoru, masivní stůl s vyřezávanými židlemi a rovněž vyřezávaná křesla zdobená erby zakladatele hradu, Hynka Berky z Dubé. Druhé patro vám představí pamětní síň rodiny Špačkovy, obytné pokoje a posléze si můžete prohlédnout pěknou podkrovní síň, jejíž návštěvou tento okruh končí.

Druhý prohlídkový okruh

Bez průvodce probíhá prohlídka hradní věže. Jako na dlani vám nabídne blízké i vzdálenější okolí hradu z ptačí perspektivy. Můžete se těšit z neobvyklých nádherných pohledů na Skalní město, hrad Housku či třeba Nový Dvůr. 

Tipy na ubytování

K hradu Kokořín půjdete klikatými serpentinami

Ke hradu vás přivedou vzhůru se klikatící serpentiny úzké silnice z obce Kokořín, nebo cesta vzhůru z údolí pod hradem.

Svezte se výletním vláčkem

Na hrad a jeho okolím vás proveze výletní vláček. Nastoupit lze třeba v Kokoříně.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Kokoříně v kavárně U koně, nacházející se v objektu starobylého statku, či v nedaleké restauraci Truhlárna s kulinářskými výtvory domácí kuchyně. V Kokořínském dole nabízí příjemné posezení a pochutnání restaurace Pobuda a několik dalších možností občerstvení.

Kudy na Kokořín?

  • Autem - Kokořín je vzdálen asi 15 km od Mělníka, ze kterého sem dojedete vozem přes obce Střednice, Vysoká a Janova Ves.
  • Autobusem - Z Mělníka a vystoupíte na zastávce Kokořín - Dolina
  • Vlakem - vystupte v železniční stanici Mšeno. K hradu vás zavede 5,5 km dlouhá trasa nádhernou přírodou Kokořínska.

Parkování

Parkoviště se nachází pod hradem, odkud půjdete kousek cesty po nepříliš frekventované silnici, kde posléze odbočíte dle ukazatele mezi skály.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zajeďte do nedalekých Želíz a vydejte se odtud po modré trase k  Čertovým hlavám. Jedná se o soubor velkých pískovcových soch od sochaře Václava Levého, které vznikly v průběhu druhé poloviny 19. století. Jeho další díla můžete vidět v okolí nedalekého Liběchova, např. např. jeskyni Klácelku zdobenou reliéfy, postavy českých národních dějin v souboru Blaník, 10m dlouhou plastiku hada přeťatého sekyrou a mnohé další. Další možností je velmi zajímavý skalní útvar Mšenské pokličky.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.