Rozhledna Líský

Líský, Džbán, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na mírném návrší nad obcí Líský, v kladenském okrese a přibližně 17 kilometrů od Slaného se vypíná železná rozhledna, která vám nabídne nádherný výhled do kraje, spojený navíc cestou k rozhledně s romantickou procházkou.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. dubna 2020

Rozhledna, která není pro slabé povahy

Rozhledna, která je zároveň typizovaným vysílačem mobilních operátorů, má vzhled úzkého vysokého tubusu, který obtáčí schodiště. Nese stejně jako obec jméno – Líský. Stojí v nadmořské výšce 410 m, je vysoká celkem 40 m a vyhlídková plošina se nachází o 15 metrů níž. Po zdolání 141 schodů vám otevře pohled zejména na České Středohoří, horu Říp a zahlédnout můžete také třeba Ještěd. Rošty schodiště jsou děrované, takže je skrze ně vidět dolů a tak výstup na tuto rozhlednu není nic pro lidi, kteří trpí závratí.

Jak na rozhlednu

Rozhledna je přístupná z několika směrů.  Můžete sem zamířit z obce Líský, kde odbočíte za Obecním úřadem vlevo na panelovou cestu mezi domy. Po cca 200 m odbočte vpravo na cestu lemovanou stromy a dojděte k poli, odkud se vám po chvíli odkryje pohled na rozhlednu.

Parkování

Automobil můžete zaparkovat v obci Líský, kde je možné rovněž zakoupit případné suvenýry.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Jen několik set metrů severním směrem od obce můžete v březovém hájku vidět studánku s kapličkou, nazývanou Královka. Ke studánce se váže pověst o královně Elišce Přemyslovně, jenž zde ukrývala na útěku před svým chotěm klíče od korunovačních klenotů. Pověst získala i literární podobu, kterou zpracoval Václav Beneš Třebízský. Povídka má název Královka. Se jménem V.B. Třebízského je spojeno další místo výletu, obec Třebíz, s charakteristickými lidovými stavbami Slánska. Najdete tu součást Vlastivědného muzea ve Slaném, Národopisné muzeum. Jedná se o skanzen, ve kterém se nachází i rodný domek V. B. Třebízského s expozicí týkající se jeho života a díla. Další zajímavostí v blízkém okolí je při silnici z Klobuk na Telce pravěký menhir, se svou výškou 3 m nejvyšší v České republice. Asi 11 km od obce Líský můžete spatřit v Neprobylicích jednu z několika krásných dřevěných zvonic této oblasti.

Štítky

  • Poznávací
  • pro dva
  • Rozhledny
  • pro seniory
  • Vyhlídky
  • pro rodiny s dětmi
  • Kopce a vrchy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.