Javoříčské jeskyně - ojedinělá krápníková výzdoba

Luká, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na střední Moravě, kousek od Litovle, si můžete prohlédnout krasový útvar Javoříčské jeskyně. Můžete absolvovat kratší nebo delší prohlídku.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. srpna 2020

Překvapí vás úchvatná krápníková výzdoba

Jeskyně leží pod kopcem Špraněk u obcí Javoříčko a Březina v malebné krajině, jejíž dominantou je hrad Bouzov. Vznikly v ostrůvku devonských vápenců. Jejich vývoj ovlivnil potok Špraněk. Zaujme vás spletitý podzemní systém chodeb, dómů a propastí. Spatříte nádhernou krápníkovou výzdobu. Je zde více než 4000 metrů chodeb ve výškovém rozpětí 60 m.

foto: Petr Klusáček

Můžete si vybrat ze dvou prohlídkových okruhů

Podzemní prostory si prohlédnete ve dvou trasách o délce 800 a 450 metrů. Jeskyně jsou také největším zimovištěm vrápence malého na našem území.

 • Kratší prohlídka: Budete procházet Suťovým dómem, uvidíte 60 m hlubokou propast Lví jáma. Vysokou chodbou s Niagarským vodopádem projdete do Dómu gigantů. Z něj visutým schodištěm doputujete do Pohádkových jeskyní. Tam vás upoutá například průsvitný útvar Záclona. Ve
 • Delší prohlídka: Trasa ze Svěcené díry pokračuje přes Panenskou jeskyni do tří chodeb Jeskyní míru. Prostory jsou v některých místech až 10 m vysoké. Kolem útvaru U koně a odbočky k Černé propasti projdete do uměle proražené výstupní štoly.
foto: Petr Klusáček

Zábava pro děti

U parkoviště Javoříčko objevíte dětské hřiště s dřevěnými herními prvky.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Restauraci Jeskyňka nad jeskynním systémem. Určitě oceníte malebnost místa s lavicemi a stoly venku v krásné přírodě.

Aktuality

Aktuální informace naleznete také na oficiálním Facebook profilu jeskyní

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete na parkovišti Javoříčko, za 50 Kč/hod. Do jeskyní se dostanete po naučné stezce Špraněk. Začíná u parkoviště v Javoříčku a vede po zelené turistické stezce. Ke vchodu do jeskyní dojdete po necelém kilometru chůze.

Poloha na mapě

Kam dále z jeskyní na další výlet?

Expozice v Javoříčku o nelehkém osudu obce
V Javoříčku si můžete prohlédnout expozici, která se věnuje historii obce. Javoříčko totiž vypálili nacisté 5. května 1945. Výstavu najdete v bývalé škole. Tu se jako jednu z mála budov podařilo zachránit. Při prohlídce zhlédnete dokumentární film. 

Nenechte si ujít výlet na hrad Bouzov
Pouze necelých 10 km od Javoříčka se nachází pohádkový hrad Bouzov ve stejnojmenné obci. Filmaři jeho krás využili pro natáčení pohádek O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Kopretiny pro zámeckou paní, Princezna Fantaghiro. Natáčel se tu i seriál Arabela a film O medvědu Ondřejovi. Zámek je bohatě vybaven mobiliářem ze soukromých sbírek. Ve sklepních prostorách hradu je výstava Draci a drakobijci. Uvidíte draky v životní velikosti, včetně bojujících rytířů. Dětskou prohlídkou hradu vás provede strašidýlko Ohnivec. V historickém areálu u hradu s Trojským koněm si mohou děti vyzkoušet třeba střelbu z různých střelných nebo vrhacích zbraní. Když pojedete na Bouzov koncem prázdnin, můžete mít štěstí na tradiční akce. Nad Bouzovem létají balony a koná se tu festival Mohelnický dostavník.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Luká
+420 585 345 451
javoricko@caves.cz
javoricske.caves.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • Naše tipy
 • Příroda
 • pro dva
 • amazing places
 • Jeskyně
 • Přírodní rezervace
 • když prší
 • pro seniory
 • Přírodní památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.