Pohádkový hrad Bouzov

Bouzov, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10

Romantický hrad Bouzov se tyčí nad stejnojmennou obcí v okrese Olomouc. Svým vzezřením okouzlil filmaře. Zasadili sem děj oblíbených pohádek O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Kopretiny pro zámeckou paní, Princezna Fantaghiro. Natáčel se tu i seriál Arabela a film O medvědu Ondřejovi.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Trocha hradní historie

Hrad byl založen na začátku 14. století. V době třicetileté války byl císařskou pevností a stal se i vězením pro švédské zajatce. V držení ho měli pánové z Kunštátu, mezi jinými ho nějakou dobu vlastnil otec pozdějšího českého krále Jiřího z Poděbrad. Koncem 17. století hrad získal Řád německých rytířů. Ti mu vtiskli pseudogotickou přestavbou současnou podobu. Po válce byl hrad konfiskován a od roku 1994 je ve správě státní příspěvkové organizace Státní hrad Bouzov.  

foto: npu.cz

Na co se můžete těšit

Pozornost romantický hrad upoutává už z dálky mnoha svými obrannými věžičkami, jimž dominuje majestátní okrouhlá věž s vyhlídkovou plošinou pod špičatou střechou. Na tu můžete vystoupat. Ve zdivu vás upoutají červenobílé okenice. Zámek je bohatě vybaven mobiliářem ze soukromých sbírek. Spatříte zde dobové zařízení místností, umělecké předměty, obrazy i nábytek. Můžete si prohlédnout kapli s gotickým oltářem a vyzdobenou náhrobními kameny řádových mistrů.

foto: npu.cz

Prohlídkové okruhy

V prohlídkových okruzích můžete obdivovat zbrojnici s ukázkami zbraní v původním starém hradu, reprezentační prostory, obytné místnosti, nahlédnete do soudní síně, nebo pokoje hlásného. K dispozici jsou i prohlídky v dobových kostýmech. Na trasách si přiblížíte obranný systém, podíváte se do rytířské síně s velkým krbem a nástěnnými malbami. V zasedací síni vás zaujmou řezby, kazetový strop, mnoho kovářských a zámečnických doplňků. Knížecí pokoje východního paláce najdete v původním stavu. Podíváte se do ložnice, kterou zdobí tapety z rudého brokátu. Uvidíte kuchyni, pokoje pro sluhy.  A máte jedinečnou příležitost vystoupat do hlásné věže.   

Zábava a zážitky pro děti

Ve sklepních prostorách hradu je výstava Draci a drakobijci. Uvidíte draky v životní velikosti, včetně bojujících rytířů. Dětskou prohlídkou hradu vás provede strašidýlko Ohnivec. V historickém areálu u hradu s Trojským koněm, který je pro děti doslova jako stvořený, si mohou vyzkoušet třeba střelbu z různých střelných nebo vrhacích zbraní.

Nad Bouzovem létají i balóny

Mezi nejoblíbenější akce, které se na Bouzově konají, patří Balóny nad hradem. Koná se vždy na konci prázdnin. Obdivovat můžete hromadný start s ukázkami létání. Akci doprovází program s hudbou, hrami pro děti, ohňová show, vystoupení šermířů a mnoho dalšího.  Poslední prázdninový víkend patří zároveň hudebnímu festivalu Mohelnický dostavník. Je oblíbený nejen kvůli muzice, ale i díky přátelskému prostředí. Nechybí táborový oheň, vyvěšují se osadní vlajky zúčastněných trampských osad. Dokonce se během akce vydávají i výroční turistické známky a vycházejí tu noviny Dostavník Times. Součástí akce bývá volba miss.

foto: hanackyvecernik.cz

Kde se občerstvit

Možnost občerstvení je hned na prvním nádvoří. Restauraci najdete v sousedství parkoviště v hotelu Bouzov.  

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na parkovišti, 150 metrů od vchodu do areálu zámku. Hned u něj najdete krásné hřiště s hracími prvky, kde se mohou děti dostatečně vydovádět. Až na druhé nádvoří hradu se dostanou i hendikepovaní vozíčkáři. Psy můžete vzít jen na první nádvoří a pouze na vodítku.  

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlídka Javoříčských jeskyní bude třešničkou na dortu 
Nad obcí Javoříčko můžete zavítat do stejnojmenných jeskyní. Od Bouzova je obec vzdálena 9 kilometrů. Z parkoviště v obci Javoříčko se vydejte cyklotrasou č. 6036. Můžete se cestou kochat přírodou v údolí říčky Javoříčky. Jeskyně najdete zhruba po 400 metrech. Objevil je roku 1938 lesník. Jeskyni tvoří dlouhý systém dómů, chodeb a propastí. Přírodní dílo s krásnými krasovými výjevy se vytvořilo díky devonským vápencům a působením potoka Špraněk. Bylo objeveno 3,5 kilometru chodeb, z nich si prohlédnete zhruba 800 metrů. S průvodcem projdete buď krátkou nebo delší trasu. Budete vstupovat umělým vchodem do Suťového dómu, tam ústí 60 metrů hluboká Lví jáma. Potom půjdete vysokou chodbou do Dómu gigantů. Dominují mu stalagmity a stěna, která vám připomene Niagarský vodopád. Po visutém schodišti se dostanete do Pohádkových jeskyní, kde můžete obdivovat unikátní průsvitný útvar Záclona. Dále půjdete do Svěcené díry. Tady končí krátká trasa. Dlouhá trasa pokračuje přes Panenskou jeskyni do tří na sebe navazujících jeskyní, každá je jinak široká a vysoká. Uvidíte bohatou krápníkovou výzdobu. Chodba se lomí v Závrtovém dómu a kolem útvaru U koně a odbočky k Černé propasti vyjdete ven uměle proraženou výstupní štolou. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bouzov 8
Bouzov
+420 775 888 960
rezervace.bouzov@npu.cz
hrad-bouzov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Doporučujeme
  • romantické cestování
  • pro rodiny s dětmi
  • Hrady
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • když prší
  • pro dva
  • amazing places
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.