Zbrašovské aragonitové jeskyně

Teplice nad Bečvou, Odérské vrchy, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Lázně Teplice nad Bečvou mají zajímavý unikát. V malebném údolí řeky Bečvy můžete zavítat do kouzelného jeskynního systému - Zbrašovských aragonitových jeskyní. Najdete je na levém břehu řeky Bečvy.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. listopadu 2020

Výzdoba jeskyní je úchvatná

Hydrotermální jeskyně jsou jedinými svého druhu, které můžete v ČR navštívit. Za vznikem evropsky významné teplické lokality stojí působení atmosférických a teplých minerálních vod, které vystupují z hlubin do vápenců. Můžete se kochat vytvořenou krásou. V jeskyních uvidíte výzdobu, kterou vytváří minerál aragonit. Krápníky tu nespatříte, zato budete nadšení krásou raftových stalagmitů a kulovitých sintrových povlaků, připomínajících koblihy. Na skalních stěnách vyrostly krystalové agregáty aragonitu. Jsou jemné jako jinovatka.

foto: caves.cz

Na co se můžete těšit

Teplá uhličitá kyselka ohřívá v jeskyni ovzduší. Počítejte s tím, že zde je až 15 stupňů, což v jiných jeskyních nezažijete. Z hladiny kyselky se ve spodních vrstvách jeskyně uvolňuje oxid uhličitý, který v některých prostorách vytváří nebezpečná plynová jezera. K nim průvodci turisty samozřejmě nevodí. Jeskyně tvoří složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin v několika výškových úrovních. Návštěvní okruh je dlouhý 375 m a jeho prohlídka trvá zhruba hodinu. Aktuální informace naleznete také na facebooku na profilu Zbrašovských jeskyní.

foto: caves.cz

Lesní naučná stezka Hůrka

Lesní naučná stezka, kterou se dostanete na výlet k nejhlubší propasti v Česku, vychází od nádraží v Teplicích na Bečvou. Vede po červené turistické značce krajinou necelé dva kilometry. Na informačních panelech popisuje kromě známé Hranické propasti i zbytky hradu Svrčov nebo vyhlídku U sv. Jana.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Nedaleko jeskyní se v Teplicích nad Bečvou nachází restaurace Diana nebo kavárna Moravan.

Vlakem do jeskyní

Železniční stanice Teplice nad Bečvou se nachází 1 km od vstupu do jeskyní. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na parkovištích u železniční stanice Teplice nad Bečvou. Z parkoviště sejdete po schodech do lázeňského parku. Po červené turistické značce dojdete až k provozní budově jeskyní.

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále. Tip na výlet...

Můžete zavítat k nejhlubší propasti
Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast v Česku s jezírkem, která je volně přístupná a můžete se k ní jít podívat. Stačí přejít most Lázeňská lávka přes Bečvu a pak se vydat červenou turistickou stezkou do rezervace Hůrka. K Hranické propasti půjdete od lávky 1,5 km. Největší naměřena hloubka zatopené propasti i se suchou částí je zatím 473,5 m. Do hlubin se budete dívat z vyhlídkové plošiny.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.