Šerák a Chata Jiřího

Ostružná, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Vrchol Šerák (1351 m n.m.) v Jeseníkách zdobí kamenná Chata Jiřího. Navzdory tomu, že ve vrcholových partiích hor bývají chaty většinou roubené, tato je doslova kamenným pokladem. Už tu stojí více než 110 let. Můžete se od ní vydat na rozmanité túry.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Výchozí místo pro turistické výlety

Na severní hřeben Jeseníků míří právě k Chatě Jiřího mnoho turistů. Můžete si vybírat z široké plejády turistických cest. Před jakoukoliv túrou si můžete na Chatě Jiřího odpočinout, výborně se občerstvit a načerpat síly. 

foto: Evka Neuman

Chata má svou zvoničku

U chaty si prohlédněte pěknou zvoničku. Původní stála už u první chaty, ale spolu s ní v roce 1893 při požáru shořela. Nová kamenná zvonička byla postavena a vysvěcena v roce 2003. I odtud uvidíte široko daleko do kraje.

foto: Evka Neuman

Na Šeráku je stanice meteorologů

Na vrcholu Šeráku stojí u turistické Chaty Jiřího i nejvýše položená profesionální meteorologická stanice ČHMÚ , a to ve výšce 1328 m n. m. Byla zprovozněna v roce 2004 jako náhrada za stanici na Pradědu. Tam bylo měření ukončeno v roce 1997, protože meteorologické ukazatele negativně ovlivňovala budova vysílače.

Počasí je zde drsné

Jako ostatní turisté budete zřejmě okukovat přístroje na měření meteorologických dat. Šerák je drsné místo. V průměru tu leží 150 dní v roce sníh, téměř 100 dní teplota nepřekročí nulu. Někdy se teplota nevyšplhá ani nad mínus deset. Třicetistupňové vedro tu také s největší pravděpodobností nezažijete.

foto: Evka Neuman

Na chatě si dejte něco dobrého. Vaří tu opravdu skvěle!

Občerstvení si můžete vychutnat přímo v restauraci Chaty Jiřího na Šeráku buď před túrou nebo po svém návratu. Před objektem je k dispozici rozlehlá terasa, na které zvláště v létě můžete posedět u dlouhých stolů s lavicemi a kochat se nádhernými pohledy do krajiny Jeseníků. Nabídka jídel je opravdu výborná a hlavně zde výtečně vaří. Osobně jsme vyzkoušeli a tak se můžete těšit na opravdová výborná jídla. A pivko mají jak jinak než Holbu!

Jak na Šerák?

Pohodlně lanovkou

K chatě Jiřího na Šeráku se nejpohodlněji dostanete lanovkou z Ramzové. V úseku Ramzová Čerňava vede čtyřsedačková lanovka v délce 1459 m. Z Čerňavy na Šerák pojedete pak dvousedačkovou lanovku v délce 1810 m.

Pěšky přes Obří skály

Plánujete-li vyrazit pěšky, čeká vás necelých 6 km dlouhá trasa s převýšením 618 metrů. Výchozím bodem je Ramzová. První část po zelené je víceméně pohodová. Přestávku si můžete udělat u Vražedného potoka, kde je turistický přístřešek. Od přístřešku budete už jen stoupat a stoupat. U Obřích skal doporučujeme se zastavit a udělat si příjemnou přestávku. Ze skal se Vám naskytne nádherný výhled do okolí. V případě nepřízně počasí je i zde turistický přístřešek. Od Obřích skal se cesta zůží. Půjdete po úzké cestě plné kořenů a kamenů. Zvolnění můžete očekávat kousek před Šerákem. 

Pěšky z Ramzové po červené

Trasa víceméně lanovky. Na vrchol vás dovede červená trasa o délce 5,3 km s převýšením 569 metrů. Stoupání i zde bude dost. Tuto trasu jsme neabsolovovali a tak nemůžeme se podělit o bližší infomrace.

Kam pokračovat dále? Vydejte se ze Šeráku po hřebenové magistrále třeba až na Ovčárnu

Z turisticky strategického místa na úpatí hřebene Hrubého Jeseníku můžete jít například po hlavní  magistrále Jeseníků. Půjdete přes Keprník, Vřesovou studánku, Červenohorské sedlo, chatu Švýcárnu (mají zde výbornou borůvkovou vodku a moc dobře tu vaří), vrchol Pradědu až na Ovčárnu. Trasa vede po červené značce a je dlouhá něco přes 15 kilometrů.

Kde zaparkovat v Ramzové?

Automobil zaparkujete na Parkovišti Ramzová nebo Ramzová lanovka.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.