Hrad Střekov
Ústí nad Labem, České Středohoří a Žatecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Hrad Střekov je symbolem města Ústí nad Labem a jeho zřícenina se řadí k nerochovanějším u nás. Obestírá ho romantická atmosféra a byl inspirací pro básníka Karla Hynka Máchu, skladatele Richarda Wagnera a přezdívá se mu tak také „hrad umělců“.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Hrad Střekov, který vznikl ve 14. století poté, co se český král Jan Lucemburský rozhodl zajistit bezpečnost labské plavby a výběr cla, dnes vlastní rod Lobkowiczů. Už když se k němu budete blížit, zaujme vás vysoká čedičová skála, na které zřícenina stojí. Samotný objekt hradu vám představí přízemní prostory Velkého stavení se stálou expozicí a také Místnost s arkýřem, která bývala jako jediná na hradě vytápěná. Ve věžovém paláci si můžete prohlédnout dvě výstavy. Přízemí vám prozradí mnohé z historie Střekova a spatříte zde vymalované erby rodů, které hrad vlastnily, či model hradu, přibližující jeho podobu z roku 1499. V horním patře je umístěna expozice romantismu. Hradní jádro obsahuje množství zajímavých fragmentů. Na hradě se koná řada sezónních výstav, vstup do galerie vede z nádvoří.

Šest dělových koulí generála Laudona

Hradní věž hradu Střekov vám nabídne krásný výhled do kraje. Před tím však musíte vystoupat bez jednoho padesát schodů. Ve věži si můžete prohlédnout komůrku hlásného. Při pohledu na spodní část věže si také připomenete nelítostnou součást doby dávno minulé – hladomornu. Dělové koule zapuštěné do černého kamene jsou pak připomínkou ostřelování Střekova vojskem generála Laudona v roce 1757.

Občerstvení a stylové pochutnání

Střekovský hrad svým návštěvníkům nabízí také gurmánský zážitek v restauraci Wagnerka zařízené v gotickém stylu, která se nachází v prostorách, kde dříve stával pivovar a z jejíž terasy se nabízí krásný výhled do kraje. Na hradě najdete také cukrárnu a v hradním sklepení vinárnu. 

Kudy na Střekov

Autem po dálnici D8 do Lovosic, poté po silnici č. 30 do Ústí nad Labem. Zde odbočíte na most přes Labe, pojedete proti proudu řeky, projedete skálou pod hradem a zabočíte vlevo na parkoviště v podhradí.

Parkování

Přímo u hradu

Poloha na mapě

Tip na výlet

Ze střekovského hradu můžete zamířit za dalekými výhledy na vrch Vysoký Ostrý, ke kterému vás přivede cesta přes Novou Ves a Sluneční stráň. Její součástí jsou informační panely naučné stezky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Střekov
Ústí nad Labem
+420 475 530 682
strekov@lobkowicz.cz
http://hradstrekov.cz

Štítky

  • Pro rodiny s dětmi
  • Hrady
  • Vyhlídky
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Vyberte si ubytování

Hotel Horizont

Krkonoše a Podkrkonoší Pec pod Sněžkou

8/10
Cena od 1250 Kč do 1950 Kč

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

9/10
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více