Zřícenina hradu Sokolčí

Benešov nad Černou, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nedaleko Kaplice v  Jižních Čechách v Novohradských horách objevíte zříceninu hradu Sokolčí, který byl založen v polovině 14. století. Skalní útvar s rozvalinami působí romanticky a rozhodně stojí za návštěvu.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. března 2023

Uvidíte zbytky středověkého šlechtického sídla

Ke zbytkům hradu dojdete po turistické cestě. Pozůstatek středověkého šlechtického sídla v divoké nezkrocené přírodě se vám bude líbit. Tyčí se pod vrchem Kohout na skalním bloku nad říčkou Černou, která se vlévá do řeky Malše. Před jádrem bylo širší předhradí s příkopem a valem. Za druhým ve skále vylámaným příkopem bývalo protáhlé, přibližně trojúhelníkové jádro. V jeho severovýchodním nároží se vypínala čtyřhranná vysoká věž. Její zbytky jsou patrné. Hrad na  začátku ještě před založením doprovázely padělané listiny. Později sloužil jako strážní sídlo na Linecké obchodní cestě.

Je zde dokonci i oblíbený lezecký terén

Žulová skála je rájem horolezců. Má více než čtyřicet popsaných lezeckých tras. Na protějším břehu říčky Černé jsou mrazové sruby s jeskyněmi. Menší jeskyně se nachází i ve skalách pod hradem.

Parkování a trasa jak ke zřícenině

Nejblíže zaparkujete u 650 metrů vzdáleného Mlýna U Dubu v Děkanských skalinách (trasa na mapě).

Další možností je zajímavý tip na celodenní výlet:
Ke zřícenině se můžete vydat též po červeně značené turistické trase z Kaplice. Půjde podél říčky Černá a od zříceniny se vratíte do Kaplic přes Rozhlednu Hradištský vrch. Délka této okružní trasy je 12,5 km (trasa na mapě).

Tipy na ubytování

Občerstvení

Zastavte se v Hospodě Mlýna U Dubu.

Poloha na mapě

Kam na výlet v okolí

U Kaplice je Soběnovská přehrada
Můžete si prohlédnout nedalekou nejstarší funkční vodní přehradu v jižních Čechách. Nese název Soběnovská nebo také Hradiště. Proslula tím, že měla přehrazením toku říčky Černé od roku 1925 chránit před povodněmi. Jenže při povodních roku 2002 se hráz protrhla. Současná hráz je betonovou replikou.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.