Zámek Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, Českobudějovicko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zámek Hluboká, který stojí na návrší nad Vltavou, 9 kilometrů severně od Českých Budějovic, je perlou architektury. Tento republikový skvost prošel během staletí různými přestavbami a obměnami, podepsalo se na něm několik architektonických stylů. Dnes je považován za nejkrásnější památku České republiky a za jeden z největších návštěvnických magnetů. Pro jižní Čechy je jednoznačnou turistickou dominantou.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. února 2020

Historie zámku 

Zprvu gotický zámek vybudoval konce 15. století Vilém z Perštejna. O století později se zámek dočkal v režii pánů z Jindřichova Hradce obnovy v renesančním stylu. Postupně měnila Hluboká majitele, až se v roce 1661 zámek dostal do rukou  slavného rodu Schwarzenbergů, když ho koupil Jan Adolf I. Schwarzenberg. V první třetině 18. století došlo k přestavbě ve stylu baroka a v polovině 19. století získal zámek styl romantický. Současný vzhled zámku a jeho zahrad výrazně ovlivnila kněžna Eleonora, rozená princezna z Lichtenštejna,  manželka knížete Jana Adolfa II. ze Schwarzenbergu.  Manžele učaroval  v Anglii zámek Winsdor, z kterého Eleonora na Hluboké realizovala většinu nápadů, a to nejen v interiérech, ale také v úpravách parku a okolní krajiny.   Schwarzenbergové zde pobývali až do roku 1939, kdy poslední majitel dr. Adolf emigroval před nacisty. Zámek byl v roce 1947 zestátněn, a to na základě zvláštního zákona Lex Schwarzenberg. 

Současnost zámku 

Při prohlídkách v jednotlivých okruzích můžete obdivovat bohatou výzdobu interiérů dřevořezbami a ušlechtilým dřevem. Prohlédnete si portréty nejvýznamnějších osobností rodu Schwarzenbergů, ale také obrazy mistrů výtvarného umění ze 16. až 18. století. Procházka po rozlehlém zámeckém parku s loveckým zámečkem je romantickým zážitkem, který si nenechte ujít. Můžete navštívit i zámeckou jízdárnu s expozicí gotického a moderního umění. 

Prohlídkové okruhy

 • Reprezentační pokoje –  na této trase si prohlédnete nejpozoruhodnější interiérové skvosty zámku: ranní salon, čítárnu, kuřácký salon, malou a velkou jídelnu, knihovnu, osobní pokoje kněžny Eleonory a expozicí zbraní, která patří  mezi nejcennější kolekce v českých zámeckých sbírkách. 
 • Soukromé apartmány – na této trase si uděláte představu, jak žili poslední majitelé po romantické přestavbě v polovině 19. století. Na trase je lovecká jídelna, přípravna, pracovna, mramorový sál, ložnice, pokoj pro služku a původní sanitární vybavení WC s koupelnou. Trasa vede pokoji přízemí a prvního patra zámku. 
 • Kuchyně – v suterénu zámku uvidíte unikátní ukázku kuchyně velkého panského domu, polohou inspirovanou anglickými sídly.  
 • Zimní prohlídková trasa -  Prohlédnete si Hamiltonův salon, chodbu s trofejemi a grafickými listy z 18. století. Motiv lovu vás provede i honosnou loveckou jídelnou, přípravnou, malou jídelnou Dr. Adolfa, jeho pracovnou, obývacím pokojem a ložnicí.
 • Hostinské pokoje – trasa vás zavede do tří apartmánů a několika pokojů v druhém patře, součástí je unikátní kolekce schwarzenberského stříbra. 
 • Věž – výhled na krajinu umožní neogotická zámecká věž, která od dolního parteru zámeckého parku měří 68 metrů a na její vrchol vede 245 schodů.      

Tipy na ubytování

Upozornění pro handicapované

Zámek umožňuje bezbariérový vstup i pro vozíčkáře. Je však třeba předem informovat personál o takové návštěvě. Pro držitele parkovacího průkazu pro zdravotně postižené jsou k dispozici tři vyhrazená parkovací místa za Alšovou jihočeskou galerií. K dispozici je i bezbariérové WC. 

Návštěvy s malými dětmi

Na prvním nádvoří za vchodem na toalety je pro miminka připraven přebalovací pult.  Prohlídky interiérů nejsou možné s kočárky. Děti do 15. let mohou absolovovat prohlídky interiérů pouze s doprovodem dospělou osobou.  

Zajímavost: Naučná stezka s informačními panely

Během chůze rozsáhlým parkem můžete procházet naučnou stezkou v délce 2,5 km.  Fyzicky není nikterak náročná, zvládnete ji i s kočárky. Třeba na kolech se po ní však jezdit nesmí a pokud si s sebou vezmete čtyřnohého miláčka, musíte ho mít na vodítku. Na trase je celkem deset zastavení s tematickými panely:  1. Dolní zahrada, 2. Horní zahrada, 3. Kompozice parku, 4. Vyhlídky, 5. Zahradník Rudolf Wácha,  6. Ptáci a rostliny, 7. Jezírko, 8. Hmyz, 9. Vodojem a Štekl.

Tip pro zamilované: Je libo svatba na zámku?

Svou uchvacující krásou láká zámek Hluboká i svatební páry pro uzavření manželství. Svatby se tu konají od roku 1975, v posledních letech byla pro tyto účely provedena rekonstrukce oranžerie v zadním traktu, kde vznikla obřadní síň. Obřady se zde konají celoročně vždy v pátek nebo v sobotu. Je jen třeba kontaktovat Matriční úřad v Hluboké nad Vltavou (tel.: 608 654 375). 

Občerstvení

V areálu zámku jsou prodejní automaty s občerstvením, ale můžete zavítat i do zámecké Restaurace pánů z růže. Restaurace nabízí pokrmy tradiční české i mezinárodní kuchyně včetně poledního menu. V letních měsících je k dispozici posezení na romantickém nádvoří.

Vlakem, lodí nebo na kole na zámek

 • Vlakové nádraží se nachází necelých 5 km od zámku. Z nádraží na zámek vás zavede hezká cesta přírodním parkem. Trasa na mapě
 • Nadchnout vás může třeba i cyklostezka, která vede po levém břehu Vltavy z Českých Budějovic až do Hluboké nad Vltavou a patří mezi nejoblíbenější v Jihočeském kraji.  
 • Dá se ovšem jet i lodí. Úsek z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou byl splavněn a služby lodní dopravy zde poskytuje několik společností.

Poloha na mapě

Parkování 

Centrální parkoviště v ulici Nad parkovištěm v Hluboké nad Vltavou – 50 Kč/den. Odtud k zámku vystoupáte do kopce, vzdálenost je necelý
kilometr. Nebo vás tam může dovézt výletní vláček. Za jednosměrnou jízdenku zaplatí dospělý 50 Kč a děti 30 Kč, za oboustrannou 75 Kč/50 Kč. 

Tip na výlet 

Ze zámku hurá s dětmi do Zoo
Ze zámku se můžete vydat autem nebo třeba i pohodlně pěšky k Munickému rybníku, kde po čtyřech kilometrech jízdy autem a přibližně stejnou trasou pěšky po žluté turistické značce z ulice Podskalí najdete v ulici Ohrada č.p. 417 zoologickou zahradu Zoo Hluboká. Menší, ale zajímavá zoo se specializuje na faunu ČR, Evropy a mírného podnebí Asie. Třeba se zde zrovna právě zúčastníte  krmení vybraných druhů zvířat. V zahradě také můžete navštívit restauraci a pro děti je  připraveno hřiště.  V blízkém sousedství lze navštívit  Národní zemědělské muzeum Ohrada. 

Základní údaje

Provozní doba

listopad - březen
9:00-12:00 a 12:30-16:00 (denně mimo pondělí)

duben, září, říjen
9:00-12:00 a 12:30-16:00 (denně mimo pondělí)

květen, červen
9:00-12:00 a 12:30-17:00 (denně mimo pondělí)

červenec, srpen
9:00-12:00 a 12:30-17:00

Kontaktní údaje

Hluboká nad Vltavou 142
Hluboká nad Vltavou
+420 387 843 916
hluboka@npu.cz
www.zamek-hluboka.eu

Štítky

 • Poznávací
 • Zámky
 • Doporučujeme
 • Výlety
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • UNESCO
 • amazing places
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.