Hrad Mírov

Mírov, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Když se řekne Mírov, okamžitě hlavou prolétne obávaná věznice se zvýšenou ostrahou. Bývalý středověký hrad najdete na skalnatém útesu v obci Mírov, vzdálený 5 km od Mohelnice. Láká architekturou, kterou zvenčí můžete sledovat. Upoutá dominantní věž a masivní opevnění.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. října 2021

Původně šlo o biskupský hrad

Hrad Mírov ve stejnojmenné obci vznikl ve 13. století původně jako biskupský lovecký hrad. Měl však i svou obrannou funkci za husitských válek i za války třicetileté. Už v 16. století však sloužil jako věznice a byl pro tyto účely adaptován. V padesátých letech zde byli internováni nepřátelé režimu.

Věznice vyjímečně umožňuje vstup

Dnes slouží hrad výhradně jako státní věznice už 150 let. Trest si zde odpykávají usvědčení vrazi a násilníci s doživotními tresty. V roce 2021 jich bylo 379. Možná si vzpomenete, jak se i odtud podařilo v roce 2000 utéct Jiřímu Kajínkovi. Věznice čas od času pořádá speciální prohlídky pro veřejnost. V takovém případě se sice nedostanete do místností, kde jsou umístěni vězni, ale spatříte první nádvoří, kostel svaté Markéty a část sklepení, kde je vybudována vzorová cela.

Mohlo by vás zajímat

V prostředí Mírova se natáčelo válečné drama Tmavomodrý svět, oceněné čtyřmi Českými lvy.

Přístupnost

Hrad není běžně přístupný.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.