Za výhledy na Radniční věž ve Znojmě

Znojmo, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Radniční věž ve Znojmě je vysoká 79,5 metru a tvoří dominantu jihomoravského města. V Obrokové ulici stojí již od roku 1447. Na ochozu se můžete kochat krásou krajiny.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2020

Historie radniční věže je pohnutá

Původní věž ve Znojmě byla vybudovaná v gotickém stylu již v roce 1260 jako součást radnice. Při velkém požáru Znojma roku 1444 se hořící věž zřítila. Nová radnice byla postavena v první polovině 15. století a novou věž k ní vybudoval v novogotickém slohu Mikuláš ze Sedlešovic roku 1447. Na severní straně věže se to dočtete. Na první pohled upoutá na objektu charakteristická věžičková střecha. Původně byla kryta břidlicí, kterou později vystřídala měď. Většina trámů pod střechou je  stará pět set let. Původně věž neměla ochoz. Strážný tam držel službu z malé místnosti uprostřed věže. Každou hodinu hlásil čas a měl za úkol stále sledovat město i jeho okolí. Znojmo bylo se svým hradem zapojeno do soustavy strážních hradů na jižní hranici českého státu. Na věži byl strážný až do roku 1924, ale pak již pouze pro hlášení požárů. Radniční věž procházela během historie opravami a zásahy. Například počátkem 90. let  minulého století se na staré stavbě začaly objevovat závady, které ohrožovaly bezpečnost chodců. Roku 1993 se věž dočkala rozsáhlejší opravy. V nejvýše položené báni, která byla kvůli rekonstrukci spuštěna, bylo otevřeno 8 tub s dokumenty, které v nich byly ukryty. Nejstarší schránka je z roku 1816 a jsou v ní například dobová platidla. 

Z ochozu věže dohlédnete k Alpám

Stavba věže stojí na skále a má základy až tři metry hluboko. Zezdola můžete obdivovat nejen věžičkovou střechu, ale také krásné hodiny. Po zaplacení vstupenky, kterou musíte mít stále u sebe pro případné kontroly, se vydáte k ochozu věže do výšky 56 metrů. Musíte zdolat 162 schodů. Schody jsou přitom příkré a úzké. Osobám s vážnými poruchami pohybového ústrojí a zraku se výstup nedoporučuje, protože je zde snížená viditelnost, narazíte na místa se sníženým stropem, nerovný povrch a úzké průchody. Výstup na věž je pokladními regulován, maximální počet lidí je 40. Když se vám povede absolvovat všechny překážky, rozprostře se pod vámi úchvatný pohled nejen na Znojmo, ale i na širé okolí. Severozápadně budete pozorovat výběžky Českomoravské vrchoviny. Jihovýchodně uvidíte Pálavské vrchy a když je dobrá viditelnost, dohlédnete až k vrcholkům rakouských Alp.

Zážitková noční prohlídka s ponocným

Pokud se zajímáte o historii Znojma, nebojíte se jít po zaprášených strmých schodech v noci a je vám více než 15 let,  můžete absolvovat večerní prohlídku s ponocným. Provozovatelé věže každý rok vypisují letní termíny pro tento nezapomenutelný zážitek. Je třeba si je pohlídat. Prohlídka vždy začíná od základů ve Znojemském podzemí. Pak účastníci postupují jednotlivými patry věže. Nahlédnou i do jindy uzavřených prostor. Na vrchním ochozu věže ponocný zatroubí na svůj roh. 

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Na Masarykově náměstí se můžete naobědvat ve vyhlášené restauraci hoZpoda. Je od radniční věže vzdálena necelých 200 metrů. Návštěvníci ji hodnotí jako útulné místo s dobrou gastronomií a pivem.

Parkování a přístupnost

Parkoviště na Masarykově náměstí je zpoplatněno. K radniční věži se dostanete snadno, z parkoviště na Masarykově náměstí je vzdálenost zhruba 200 metrů.  

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi: 

Po znojemských památkách na městském kole
Na radniční věži si můžete půjčit městská kola, která nesou jména po známých znojemských osobnostech. A to na pár hodin nebo na celý den. Jsou spolehlivým prostředkem pro popojíždění od jedné znojemské památky k druhé či po přilehlých městských částech. Můžete si zajet na vyhlídku k Rotundě sv. Kateřiny, obdivovat premonstrátský klášter v Louce, prohlédnout si budovu Městského divadla a další místa. Můžete zavítat do vinných sklepů v přilehlém Novém Šaldorfu a navštívit některého z tamních vinařů. Na kola při zapůjčení dostanete zámky. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Obroková 1
Znojmo
+420 739 389 094
vez@znojemskabeseda.cz
znojemskabeseda.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Architektonické památky
  • pro dva
  • Památkové zóny
  • Industriální památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.