Zřícenina hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Bítov, Vranovská přehrada, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.8/10

Hrad Cornštejn se nachází v katastru obce Bítov na skalnatém ostrohu, 8 kilometrů od Vranova nad Dyjí. Dnes už můžete nad Vranovskou přehradou prohlížet jen jeho zříceninu.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. srpna 2020

Trocha historie z hradu Cornštejn

Kamenný hrad Cornštejn byl postaven v blízkosti původního hradiště ve  dvacátých letech 14. století za souhlasu krále Jana Lucemburského šlechticem Rajmundem z Lichtenburka. Hlavním důvodem bylo posílení obrany Bítova. Hrad původně nebyl nikterak velký. Měl patrový palác a nádvoří s vysokou okružní hradbou. Ve druhé polovině 14. století byl rozšířen o parkánový věnec s nižší hradbou. V první třetině 15. století Jan z Lichtenburka nechal postavit reprezentativní dvoupatrový palác. Vzniklo dolní předhradí, vstupní brány s padacími mosty. V polovině 15. století držel Cornštejn Hynek z Lichtenburka, který odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad. Při vzpouře, kterou zosnoval, začala hrad dobývat královská vojska. Nakonec roku 1465 obránci hradu vyhladověli a s hradem to začalo jít z kopce. Po roce 1576 po vymření rodu Lichtenburků se na Cornštejnu vystřídali různí majitelé, kteří ho přestali udržovat a nastala zkáza. V roce 1945 byl hrad zestátněn Benešovými dekrety. Rozsáhlé sanační práce, které v roce 2011 provedlo Jihomoravském muzeum ve Znojmě, umožnily opětovné zpřístupnění zříceniny Cornštejnu veřejnosti.

Na co se můžete těšit?

Co můžete nad Vranovskou přehradou kromě nádherného výhledu spatřit? Prohlídku zříceniny absolvujete s průvodcem. Ukáže vám opravené dřevěné ochozy, hradní areál, dělostřeleckou baštu a sklepní prostory. 

Expozice ve sklepení

Určitě vás zaujme hradní sklepení. Právě tam objevíte přitažlivou tematickou instalaci. Vplujete přímo do středověku. Uvidíte palácovou spižírnu i přípravnu jídla, kde děvečka chystá pokrmy pro panstvo. V přední části spatříte ubikace, kde se po nocích válí a hoduje palácová stráž. V další části sklepení narazíte i na hladomornu a mučírnu. Dozvíte se o pověstech, které Cornštejn provází. Manželka Hynka z Lichtenburka podle jedné z nich skočila z okna a zabila se. Dozvěděla se totiž, že její muž padl během boje s královským vojskem. Jistě vás zaujme i legenda, podle níž se na květnou neděli vynořuje ze studny sud s pokladem. Ten tam měl Hynek uschovat, než zemřel.  

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V Bítově se můžete občerstvit v restauraci U Tesařů (přibližně 3 km od hradu). Vřele doporučujeme, osobně vyzkoušeno. Navíc zde mají i vlastní minipivovar. Pivo je vskutku výtečné.

Jak k hradu a parkování

Z Vranova nad Dyjí pojedete přes Lančov až na parkoviště v Bítově pod Cornštejnem. U parkoviště pod Cornštejnem je přístřešek. Od něj musíte ke zřícenině jít 1 km po červené turistické značce. Před zříceninou můžete v případě nepřízně počasí využít další přístřešek. 

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

Rozhledna Rumburak s kamenným krkavcem 
Z Cornštejna se můžete s dětmi vydat na Rumburakovu vyhlídku. K rozhledně se pěšky dostanete po zelené turistické značce. Od zříceniny je rozhledna vzdálena 4 kilometry.  Prostoru vévodí kamenná socha krkavce, čarodějova symbolu. Rozhledna má čtvercový půdorys, tyčí se do výšky 30 metrů. Vyhlídkový ochoz je umístěn 4 metry pod vrcholem věže. Můžete pozorovat Vranovskou přehradu, hrad Bítov i zříceninu Cornštejna a když budete mít kliku, zahlédnete i vrcholky rakouských Alp. Je zde umístěn přehledný informační panel, na kterém jsou jednotlivá zajímavá místa pro lepší orientaci vyznačena. Určitě uvítáte i restauraci Rumburak, která se u rozhledny  nachází. V létě se můžete občerstvit i na rozlehlé terase. K rozhledně můžete dojedet i autem po silnici, vedoucí 1 km od čerpací stanice Euro Oil Bítov. U rozhledny zaparkujete.  

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.