Stezka svobody Mikulov

Mikulov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V místech signální stezky v Mikulově vedl až do roku 1989 drátěný zátaras. Nyní si neblahé roky totality můžete připomenout, když projdete Stezkou svobody. Měří 2,5 km.

Autor článku: Petr Kouba, 3. listopadu 2020

Přes mikulovskou signální stezku nepřešlo 53 lidí. Byli zabiti

Odvahu lidí, kteří se chtěli vzepřít totalitní komunistické nadvládě, připomíná v Mikulově Stezka svobody. První její panel najdete u mikulovského zámku. Mnozí z těch, na které se zde vzpomíná, zaplatili svou kuráž životem. Při pokusu o překročení železné opony se snahou žít ve svobodnějším světě byli zastřeleni. Stezka od Staré Celnice do Sedlce kopíruje někdejší zaniklé ploty a ostnaté dráty. Osudy lidí žijících za železnou oponou připomíná 13 příběhových informačních tabulí, rozprostřených po trase. Přečtete si na nich popisy událostí, které se odehrály. Stezka se věnuje i způsobům překonávání železné opony. U Staré Celnice objevíte panel, který je věnovaný zabitým Polákům. Popisy jsou uvedeny v češtině a němčině.

foto: Miloš Rufer

U památníku Brána ke svobodě vás zamrazí

Při procházení stezkou dojdete zhruba po kilometru od celnice k památníku Brána ke svobodě. Tvoří ho celkem 53 stél, všechny jsou vysoké osm metrů a zapuštěné do země. Právě tolik lidí při překonávání železné opony na státní hranici zahynulo při pokusu o její překonání. Každá stéla ve čtvercovém půdorysu nese konkrétní jméno oběti. Pocity jsou zde ponuré. Pomník připomene hrůznost minulého režimu. Povede k hlubšímu zamyšlení i pro ty, kteří na tyto momenty zapomněli a nebo pro ty, kteří se o nich už jen učí ve školách.

Občerstvení

Nedaleko stezky v obci Sedlec je na břehu Nového rybníka Restaurace Mlýn Sedlec.

Tipy na ubytování

Parkování

Automobil zaparkujete na Zámeckém náměstí v Mikulově, kde je parkoviště.

Přístupnost

Stezka  Svobody je asfaltová, můžete ji projít pěšky nebo projet na kole. První panel je u zámku, další část vede od Staré Celnici směrem na Sedlec.

Poloha na mapě

Tip na výlet

S dětmi do Zoo Sedlec
Zvláště menší děti zřejmě potěšíte, když jim závěr cesty Stezkou svobody zpestříte návštěvou sice malé, ale hezké zoo v Sedlci u Mikulova. Soukromá zahrada nabízí k vidění 50 exemplářů opic, žije tu mýval, dikobraz, uvidíte lemuří rodinku, mají i surikaty. Nechybí ani voliérové ptactvo na ostrově. Lemují ho výběhy zeber a antilop. Nedávno zde zpřístupnili samostatnou expozici terárií s ukázkami deštného pralesa. Spatříte tak nádrže s malými krokodýly a kajmankami, zaujmou vás někteří plazi nebo třeba želvy.

Podívejte se možnosti ubytování Pálava a blízkém okolí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mikulov
+420 519 510 855
tic@mikulov.cz
www.mikulov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Historické
 • Vinice
 • Doporučujeme
 • pro dva
 • Výlety
 • pro seniory
 • Příroda
 • pro rodiny s dětmi
 • Kopce a vrchy
 • pro vozíčkáře
 • Naučné stezky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.