Holašovice - selské baroko

Jankov, Českobudějovicko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Avalon marketing s.r.o. © 2023

Jihočeské Holašovice jsou výstavní skříní architektury selského baroka. Vesničku najdete v chráněné krajinné oblasti Blanský les, 15 km západně od Českých Budějovic. Je osadou obce Jankov. Nevšední architektura domů vás nadchne.

Autor článku: Radomír Němeček, 19. dubna 2021

Spatříte unikátní stavby a výzdobu

Ráz domů, který se považuje za tzv. selské baroko, vychází z architektury klasicistní a barokní. V Holašovicích vznikl unikátní soubor staveb koncem 19. století. Prohlédnete si zhruba 23 hospodářských usedlostí. Především jejich původně dřevěné stodoly byly stavebně upraveny a výtvarně vyzdobeny v duchu zásad zmíněné architektury. Nejstaršími objekty jsou dva pozdně středověké špýchary z počátku 19. století.

Náves je plná krásných domů

Charakteristický štukový dekor činí Holašovice jednou z nejkrásnějších vsí v Čechách. Určitě i vás prohlídka okouzlí. Centrum osady má úchvatný charakter. Je plné domů se zdobenými štíty, návsi vévodí rybník s dřevěnou skulpturou vodníka. Nechybí barokní kaplička s dřevěnou soškou Jana Nepomuckého. Půdorys vsi je zachován ve středověkém tvaru. Obdélníková náves je dlouhá 210 metrů a široká 70 metrů.

Natáčeli tu filmaři

Díky tomu, že se většina objektů nachází v soukromých rukou, zachovaly si původní ráz. Své vykonala i poloha mimo rušné turistické trasy. Jedinečný vzhled a atmosféra lákají filmaře. Možná si vzpomenete, že se jihočeská vesnická krása objevila ve filmovém ztvárnění opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, nebo v Troškově filmu Babovřesky 3.

Tipy na ubytování

Na Seznamu UNESCO

Vesnická památková rezervace, která nemá ani v Evropě obdoby, je zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Každoročně se tu v druhé polovině července konají populární Selské slavnosti. Pro prezentaci řemeslné výroby se těžko v Čechách najde vhodnější kulisa.

Občerstvení

Občerstvit se můžete například v Holašovické hospodě, Penzionu Špejchar U Vojty nebo v Selském domě.

Parkování a přístupnost

Parkovat můžete na parkovišti v Holašovicích blízko památkové rezervace. Vzdálenost od parkoviště na holašovickou náves je pouhých 200 metrů. Do osady jezdí autobus z Českých Budějovic.

 

Poloha na mapě

Kam na výlet

Magické menhiry jako ve Stonehenge
Poblíž osady si můžete prohlédnout tzv. Holašovické Stonehenge. Novodobý kromlech je tvořen 25 menhiry o průměru 30 metrů různých tvarů a velikostí. Kameny zde před lety vztyčil holešovický občan. V blízkosti do kruhu uspořádaných menhirů uvidíte i megality. Osmitunové balvany s plochým kamenem navrchu. Balvany pocházejí z kamenolomu v Blatné. I tento výjev byl však zmíněným nadšencem vytvořen až začátkem tohoto století.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.