Šumavský expres - vlakem přírodou Šumavy

České Budějovice, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Cesta vlakem je pro řadu lidí vyhledávanou událostí. Proto provozovatelé železnice zavedli zážitkové jízdy. Šumavský expres je jednou z nejhezčích v republice. Budete kroužit okolo přehrady Lipno až do srdce Šumavy.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. listopadu 2020

Trať nechal postavit kníže Schwarzenberg 

Na houby, za krásnými výhledy do hor, k vodě, nebo třeba na pěkný cyklovýlet vás doveze Šumavský expres. Trať vede z Českých Budějovic přes Český Krumlov, do Volar, Černého Kříže, Stožce a Nového Údolí až ke státní hranici s Německem. Nechal ji postavit koncem 19. století kníže Schwarzenberg a pomohl tak důležitému spojení do srdce Šumavy. Tehdy šlo o prozaický důvod.  Dopravu grafitu z krumlovských dolů a a obsluhu velkostatku. Dnes se můžete vlakem dopravit za turistickými zážitky.

foto: gwtr.cz

Šumavský expres dnes představují luxusní vlaky 

Na šumavských tratích jezdí luxusní vlaky GW Train Regio s klimatizací. Ve speciálním voze se s vámi povezou na výlet i vaše kola, které obsluha ochotně naloží a v cíli zase vydá. Můžete se rozhodnout pro různými směry. Pojedete například přes Český Krumlov kolem Lipenské přehrady a pak s vámi vlak vystoupá až do samého centra Šumavy v Novém Údolí.

foto: gwtr.cz

Na výběr je ze třech tratí

Šumavský expres zahrnuje tři tratě, po kterých se lze vydat. Zvolíte si místo, které vás na trase zaujme a nebo které by se mělo stát výchozím pro vaše turistické plány. Na tratích je spousta zastávek, takže výběr je rozsáhlý. 

 • Z Českých Budějovic pojedete přes Zlatou Korunu, Český Krumlov, Černou v Pošumaví, Novou Pec až do Černého Kříže.
 • Z Číčenic vlak zamíří přes Vodňany, Bavorov, Prachatice, Volary, Černý Kříž, Stožec do Nového Údolí.
 • Ze Strakonic pojedete  přes Volyni, Vimperk, Kubovu Huť, Lenoru, Soumarský Most do Volar. 

Čím se zabaví děti

Cílovou stanicí na Šumavě, za kterou už žádný vlak nejede, je Nové Údolí. Pokud sem dorazíte,  děti se mohou zabavit jízdou na nejkratší železniční dráze přímo na státní hranici s Německem. Nadšenci ji tady vybudovali v délce 105 metrů a dali jí název Pošumavská jižní dráha. Můžete s nimi také zavítat do minimuzea šumavských lokálek. Je umístěno ve starém železničním voze a přinese vám spoustu zajímavých informací. V expozici uvidíte řadu historických fotografií ze života na šumavské železnici. 

 

Tip na další výlet

V Lenoře zavítejte do Sklářského muzea
Na Šumavě si najdete mnoho příležitostí k výletům. Můžete ze Šumavského expresu vystoupit například v Lenoře a navštívit tam Sklářské muzeum. Ve druhé polovině 19. století patřila lenorská sklárna mezi největší a nejmodernější v Rakousko – Uhersku. Dodnes uvidíte u fabriky dělnické domky.  Sklo si vysloužilo řadu medailí  na evropských výstavách už v 19. století. O výrobky z Lenory měly zájem USA, Belgie, Anglie i Indie. Po druhé světové válce se sklárna zaměřila na foukané sklo a na trh přišla s uměleckým sklem, zvaným lenoár.  V sedmdesátých letech minulého století  produkovala výrobky z olovnatého křišťálu i čisté, bohatě broušené sklo. Sklárna zanikla v roce 1995 po neúspěšné privatizaci. V muzeu vám připomenou historii. Navštívíte malou huť a podíváte se i do brusírny. 

V Lenoře nezapomeňte vyzkoušet dobroty z místní vyhlášené pekárny  a prohlédnout si také unikátní krytou dřevěnou lávku. Najdete ji na konce obce. Pochází z roku 1870 a spojuje břehy Teplé Vltavy. Mostek je dlouhý 25 metrů, stojí na žulových pilířích a je krytý šindelovou střechou. Dříve se využíval k zadržování, počítání a postupnému vypouštění dřeva, splavovaného ze Šumavy do papírny ve Větřní. 

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nádražní 119
České Budějovice 37001
+420 733 785 009
info.sumava@gwtr.cz
gwtr.cz

Štítky

 • Zábavné
 • pro rodiny s dětmi
 • když prší
 • Výletní vláčky
 • Vlaky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.