Domažlická šikmá věž je dominantou města

Domažlice, Domažlicko - Chodsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Impozantní válcová věž na náměstí v Domažlicích vám může připadat jako ta v italské Pise. Je totiž také šikmá. Od svislé osy se odchyluje skoro o 60 cm.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Ze šikmé věže je pěkný rozhled

Domažlická věž je součástí Kostela Narození Panny Marie. Můžete na ni vystoupat do výšky 56 m. Na vyhlídku vede 194 schodů. Z věže, která má kulatý půdorys, se můžete rozhlédnout nejen po celém městě, ale i po jeho okolí. Dohlédnete k pohraničnímu pásmu Českého lesa a Šumavy. Historické jádro Domažlic je městskou památkovou rezervací. Na náměstí si z věže prohlédnete řadu gotických, renesančních, barokních a empírových domů se zachovaným podloubím a barokními štíty.

foto: idomazlice.cz

Z věže znějí zvony

Určitě stojí za zmínku, že v kostelní věži bijí celkem 4 zvony – zvon Marie, každý den od 18 hodin. Zvon Umíráček, na který se zvoní málo, protože je už dost opotřebovaný a má špatně zavěšené srdce. Zvon Zikmund, na který se nejčastěji zvoní před nedělními bohoslužbami a ve dnech církevních svátků a slavností. Poslední zvon se jmenuje Advent a je nejmenší a v Domažlicích nejstarší. V období Adventu se na něj zvoní každý den do 24. 12. vždy v 18.00.

foto: Ondřej Koníček

Proč se věž naklání?

Sice jde o nepodloženou domněnku, ale ta tvrdí, že k naklonění věže došlo už v době, kdy se stavěla. Odchýlení od osy mělo způsobit nekvalitní podloží. Dělníci prý náklon zpozorovali a a začali kvůli tomu více stavebního materiálu hrnout na druhou stranu. Věž se prý vyrovnala, ale překlonila se pro změnu k jihozápadu pod tíhou větší hmotnosti. Důležitý je poznatek, že poslední výzkumy prý další naklánění věže vyloučily, takže turisté se jejího zřícení bát nemusí.

Občerstvení

Občerstvit se můžete nedaleko věže například v Restauraci Dubina nebo dalších zařízením v blízkém okolí.

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete na Náměstí Míru v Domažlicích přímo u věže. Parkovné je odstupňované podle doby stání. Nejméně se tu platí 10 Kč za 30 minut. Z parkoviště je k věži jen pár metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Válcová je i Chodská věž
Když už budete v Domažlicích na šikmé věži, nenechte si ujít prohlídku dalších pěkných kousků. Druhá válcová je Chodská věž. Je pozůstatkem středověkého hradu a spolu s ním se nachází na Chodském náměstí. Dozvíte se, že hrad zničil rozsáhlý požár roku 1592 a že z něj zbyla jen  věž . Pozůstatky hradu nechalo město v 18. století přestavět do dnešní podoby. V prostorách hradu je umístěno Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami. V rámci prohlídky můžete na věž vystoupat. Dostanete se i do hradního sklepení. Tam je nainstalované lapidárium. Expozice v Chodském hradu má svůj unikát - pohřební kočár z obce Mutěnín.

Dolejší brána na náměstí
Kousek od šikmé věže v Domažlicích se nachází další zajímavá věž. Jde o dvacet metrů vysokou mohutnou věž s branou. Můžete si ji prohlédnout zblízka. Dozvíte se, že byla postavena v době založení města kolem roku 1270. Stala se součástí tří bran, které Domažlic bránily. Věž, která prošla roku 1906 rekonstrukcí, je součástí městského opevnění. Patří na seznam kulturních památek ČR.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.