Zámek Ostrov

Ostrov, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zámek Ostrov najdete v centru Ostrova, 11 kilometrů vzdáleného od Karlových Varů. Vydejte za prohlídkou zámku, který prošel nádhernou rekonstrukcí.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. září 2020

Trocha historie

Původně v místě stávala slovanská osada. Panství v 15. století získal rod Šliků a postupně ho zveleboval. Pak ho vlastnil rod Sasko-Lauenburský, který nechal k původnímu zámku přistavět Lauenburský zámek. Po požáru koncem 17. století byl Šlikovský zámek upraven jako zámecké křídlo.  Do současné podoby areál přestavovali a upravovali velkovévodové Toskánští během 19. a 20. století.  

foto: dk-ostrov.cz

Prohlédnete si několik výstav a Palác princů

Zámek je v současnosti čtyřkřídlou stavbou, přiléhá k ní čtverhranná věž, která je branou města. Přestože v zámku nyní sídlí městský úřad a informační centrum, veřejnosti je přístupný zámecký park a Palác princů. Areál tvoří komplex několika budov - Šlikovský zámek, Lauenburský zámek, letohrádek a zmíněný Palác princů, kterému se také říká Bílý dvůr. V letohrádku, který je pobočkou karlovarské Galerie umění, se konají aktuální výstavy. Prezentují díla umělců z první poloviny 20. století. V informačním centru si můžete prohlédnout výstavu Ostrovsko a hornictví. Je rozdělena do tří částí. Rudné hornictví přibližuje expozice ve výstavním prostoru Sala terrena. Přímo v informačním centru se seznámíte s pracovními tábory na Jáchymovsku. Třetí část, která se vám zřejmě bude líbit nejvíce, je umístěna v podkroví. Věnuje se šlechtickému rodu Šliků, mincování, jáchymovské latinské knihovně a řemeslům. Hlavně paličkářství, lžičkařství a rukavičkářství. Ve dvoraně zámku můžete obdivovat exkluzivní Ostrovský porcelán značky Puls. Palác princů vás zaujme krásnými interiéry. Jsou zde valené klenby a v knihovně, která zde našla azyl, uvidíte nástropní malbu, připomínající nalezenou Dianinu lázeň.

foto: dk-ostrov.cz

Procházka v zámeckém parku

Určitě si nenechte ujít návštěvu pěkného upraveného parku, který se rozkládá jižně a západně od zámku. V 17. století býval jedním z nejproslulejších v Čechách.   

foto: dk-ostrov.cz

Tipy na ubytování

Čím zabavíte děti

Když se projdete areálem zámku najdete 200 metrů za Galerií umění Letohrádek, dětské hřiště se zábavními prvky. Jsou tu skluzavky a houpačky.  Zhruba 200 dalších metrů od tohoto parku je v areálu kláštera  piaristů minizoo v Ekocentru Ostrov. Malý ráj je přístupný denně v odpoledních hodinách. Najdete v něm drobné hlodavce, pavouky, želvy, exotické i dravé ptáky, drobné šelmy, akvarijní ryby, plazy, želvy, ovce i drůbež. K dispozici je i relaxační zahrada s ohništěm, dětskými herními prvky, interaktivní tabulí a stezkou pro bosé nohy. 

Kde se občerstvit

Vedle parkoviště je restaurace Kebab House.

Vlakem na zámek

Rozhodnete-li se vydat na zámek vlakem, vystupte v železniční stanici Ostrov nad Ohří. Odtud půjdete pěšky 1,3 km až na zámek.

Parkování a přístupnost

Auto můžete  zaparkovat přímo u areálu na Parkovišti Zámek. Od parkoviště je zámek vzdálen jen pár metrů, když přejdete silnici. 

Poloha na mapě

Kam dále ze zámku? Tip na výlet

Z Ostrova si můžete udělat výlet ke Svatošským skalám, které jsou odtud vzdálené 19 kilometrů. Vy však dojedete autem pouze do Karlových Varů a pak musíte pěšky podél Ohře. Do Svatošských skal je totiž zákaz vjezdu motorových vozidel. Auto necháte na záchytném parkovišti Karlovy Vary Doubí - U zahrádek. Skalní město leží na cyklostezce z Karlových Varů do Lokte. Vzdálenost je pouhých 2,9 km. Skalní útvar patří k intenzivně navštěvovaným lokalitám v okolí  Karlových Varů. Tyčí se nad řekou Ohří, kterou musíte ke skalám přejít po romantickém lanovém mostě. Uvidíte už z něj  nezapomenutelnou scenérii žulových útvarů, připomínající svatební průvod. K padesátimetrovým blokům se dostanete po zmíněném lanovém mostě, který spojuje oba břehy řeky Ohře a je určen jen pro pěší a cyklisty. Skály mají svá jména: Kapucín, Nevěsta, Ženich, Páter, Muzikanti, Tchýně, Tchán, Svědci a Zámek. Podle jedné z legend svatební průvod nechal ďáblem zkamenět Jan Svatoš (Hans Helling), protože si jeho dívka Eliška chtěla vzít jiného muže. Území, ve kterém skály jsou, je od roku 2007 vyhlášeno Národní přírodní památkou. Když budete mít štěstí, uvidíte řadu vzácných rostlin. Roste tu třeba třezalka rozprostřená nebo sasanka pryskyřníkovitá. A třeba zahlédnete i výra velikého, který zde sídlí. Pár metrů od lanového mostu najdete legendární restauraci Jan Svatoš.  Můžete se posadit na terasu s výhledem na skalní scenérii. Nabízejí tu domácí kuchyni a tři druhy piv. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více