Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Na vysoké skále nad řekou se vypíná majestátní Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou. Počátkem 18. století k němu přibyl ještě barokní zámek. Postavili ho v místě bývalé dělové bašty.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. září 2020

Uvidíte unikátní soubor historických budov

Areál státního hradu a zámku Bečov nabídne zastoupení všech stavebních slohů od pozdně středověkého hradu přes klasicistní stavební úpravy až po barokní zámek. V jeho zdech se skrývá poklad srovnatelný s korunovačními klenoty.

foto: 1m-m

Relikviář svatého Maura je nevyčíslitelnou hodnotou

Relikviář svatého Maura je výjimečnou zlatnickou památkou. Byl objeven v zásypu hradní kaple Navštívení Panny Marie až v roce 1985. Ukryli ho tam Beaufortové, když museli kvůli kolaboraci s Němci opustit po roce 1945 republiku. Restaurátorské práce skončily v roce 2002. Nyní můžete relikviář vidět v plné kráse. Uvnitř se nacházejí kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje. Nádhernou výzdobu tvoří soubor dvanácti reliéfů, čtrnácti sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily. Prohlídku doprovázejí zvukové efekty.

Prohlédnete si zámecké interiéry

V dalším prohlídkovém okruhu na zámku nahlédnete do honosných interiérů. Během prohlídky projdete grafickým, červeným, gobelínovým a španělským salonem. Zavítáte do Beaufortské knihovny a kaple sv. Petra.

foto: 1m-m

Prohlídkové okruhy pro děti

Dotkněte se relikviáře
Jeden z  okruhů zavede hlavně dětské návštěvníky ve věku od 8 do 12 let  k modelu relikviáře sv. Maura. Komiks dětem přiblíží napínavou historii relikviáře. Uvidí i animovaný film o relikviáři, předmětu plném příběhů. V závěru programu se půjdou děti podívat i na originál.

Pohádková procházka minulostí
Další okruh je rovněž věnovaný dětem. Poznají život na hradu i zámku. Program je inspirován knihou Pohádka o bečovském dávnosnění. Knížka je součástí vstupenky, stejně jako pěkně ilustrované pracovní listy. Děti je dostanou na dobrodružnou cestu s lektorem. Projdou noblesními salony i štolou tesanou ve skále. Potěžkají si zbroj středověkého rytíře a cínový talíř. Poznají též rozdíly v odívání hradních a zámeckých obyvatel.

Občerstvení

Nedaleko parkoviště na náměstí 5. května můžete zavítat do fair trade kavárny a palačinkárny Mlsný medvěd, Café Restaurantu RIČ a do restaurace Hradní Bašta.

Parkování a přístupnost

Zaparkujete na parkovišti Zámek na náměstí 5. května v Bečově nad Teplou. Z parkoviště půjdete ulicí Pod zámkem zhruba 100 metrů.

Poloha na mapě

Náš tip

Za dalším pokladem zámku Bečov
Rozhodně si nenechte ujít prohlídkový okruh zámeckými interiéry. Uvidíte totiž další z místních pokladů. Jde o diadém Eleonory Beaufort-Spontin. Jeho hodnota byla vyčíslena na 2 miliony korun. Základním materiálem diadému je žluté 14 karátové zlato potažené silnou vrstvou stříbra, osazené 540 kusy výbrusů diamantů/briliantů.  Zajímavé je, že až do 80. let byl klenot uložen v papírové krabici na zámku Kozlov jako laciná divadelní rekvizita. Odborníci později definovali jeho skutečnou hodnotu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 12
Bečov nad Teplou
+420 353 999 394
becov@npu.cz
zamek-becov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zámky
 • Historické
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • pro dva
 • Hrady
 • amazing places
 • pro seniory
 • když prší
 • Architektonické památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.