Zřícenina hradu Přimda

Přimda, Český les, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Hrad Přimda v Plzeňském kraji je po Pražském hradě nejstarším kamenným na území České republiky. Dnes si prohlédnete už jen jeho pozůstatky. Najdete je na vrcholu skalnatého hřebene nad stejnojmenným městem na okraji Českého lesa.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. srpna 2021

Hrad sloužil jako pohraniční pevnost i vězení

Poprvé byl hrad Přimda zmíněn roku 1121, kdy ho svévolně vystavěl německý rytíř. Zabavil mu ho však Kníže Vladislav I. Čeští panovníci hrad používali jako pohraniční pevnost, která střežila obchodní Norimberskou cestu. Svého času tu bývalo vězení. V 15. a 16. století se hrad ocital v zástavě šlechtických rodů zvláště pánů ze Švamberka. Zříceninou se stal už v 17. století.

Věž musela být stavebně zajištěna

V místě uvidíte zbytek jedinečné památky románské architektury. Zřícenina je zařazena na seznam národních kulturních památek. Mohutná hradní věž se zachovala do roku 1711, kdy ji zasáhl blesk a její část se sesunula. Zřícenina prošla restaurováním a oprav se dočkaly hradby a terén obou nádvoří a věže na severní a východní straně. Prohlédnete si spodní a horní nádvoří s obytnou věží donjon a přístavek s prevétem ze 12. století.

Občerstvení

Pod hradem je Restaurace Kolowrat.

Parkování a přístupnost

Parkoviště se nachází pod hradem v ulici Severní. Odtud půjdete po naučné stezce kolem kaple Panny Marie. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Přimdská naučná stezka
Můžete se projít Přimdskou naučnou stezkou. Začíná u kostela sv. Jiří na náměstí. Je dlouhá 7,3 km, má 12 tematických zastávek. Váží se k historii města a rodu Kolowrat – Krakowských. Dozvíte se o přírodní rezervaci Přimda, poznáte historii výstavby dálnice D5. Nahlédnete do historie kaple pod hradem. Dozvíte se mimo jiné i o historii meteorologické stanice.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Přimda
Přimda
606 666 426
374 631 773
kladruby@npu.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Zříceniny
  • Historické
  • Výlety
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Prohlídky
  • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.