Památník zapadlých vlastenců

Paseky nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Muzeum v Pasekách nad Jizerou bylo zřízeno v roce 1958 ze sbírek krkonošského učitele Věnceslava Metelky, jehož paměti podnítily Karla Václava Raise k napsání románu Zapadlí vlastenci.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. února 2021

Bohatá sbírka slavných českých houslařů

V roce 1979 byla zdejší expozice doplněna  o výstavu krkonošské houslařské školy, jejímž zakladatelem byl právě Věnceslav Metelka. Unikátní sbírka hudebních nástrojů představuje práce prvních paseckých houslařů a jejich žáků Najdete zde bohatou sbírku i současných Mistrů, dokonce jsou v muzeu nástroje z ateliérů slavných houslařských rodů Pilařů a Špidlenů. 

Expozice z historie vesnice a ukázky řemesel 

Zdejší sbírky muzea připomínají historii vesnice. Jsou zde zachovány nástroje potřebné v každém hospodářství a životu v horské chalupě. V muzeu najdete také ukázky řemesel, které dávaly lidem obživu. Jednalo se o zpracování lnu, soustružení dřeva či navlékání korálků. Lidé si v drsném horském prostředí však našli čas i na kulturu, o čemž svědčí dochované odkazy na divadelní a hudební tradici obce. Od roku 1980 je muzeum zřizováno Správou Krkonošského národního parku, proto Památník zapadlých vlastenců funguje též jako informační středisko KRNAP.

Provozní doba

Muzeum je celoročně otevřeno (kromě listopadu) každý den kromě pondělí, a to od 9 do 16 hodin (s polední hodinovou přestávkou).

Parkování

Zdarma poblíž muzea i na dalších místech v obci 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Tento výlet nemusí být nijak náročný, stačí, když se blíže seznámíte se zdejší lokalitou, která je bohatá svojí historií.  Paseky nad Jizerou je typická horská obec ležící na západním okraji Krkonoš v oblasti chráněného území Krkonošského národního parku. Rozkládá se na pravé straně Jizerského dolu, nad ním se tyčí Hromovka a Kapradník, ve středu obce je skalnatý hřeben Mechovice. Je zde několik osad a po okolních stráních množství horských chalup.  Při procházkou Pasek si nezapomeňte prohlédnout kostel sv. Václava, roubené stavení Stará škola s rázovitým výměnkářským přístavkem. Škola stojí v nejstarší části Pasek zvané Makov, kde je dosud zachováno několik dalších charakteristických horských roubených stavení a mlýn při Makovském potoce. V neposlední řadě si prohlédněte i rodný dům Věnceslava Metelky. Původně školní pomocník se nakonec zcela věnoval své oblíbené práci - houslařství. Díky němu jsou dnes Paseky nad Jizerou právem nazývány „Kolébkou houslařství“.  Na zdejším hřbitově má i svůj pomníček.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Paseky nad Jizerou 121
Paseky nad Jizerou

Štítky

 • Naučné
 • Kultura
 • lidová architektura
 • když prší
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • pro dva
 • Umění
 • pro seniory
 • Muzea
 • Galerie
 • Regionální výrobky
 • Lidová řemesla
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Vyberte si ubytování

Penzion John

Krkonoše a Podkrkonoší Pec pod Sněžkou

9/10
Cena od 230 Kč do 390 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.