Krkonošské muzeum - Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Paseky nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Autor fotky: Správa Krkonošského národního parku

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou byl pro veřejnost otevřen v roce 1958 jako literární památník, věnovaný nevšední osobnosti Věnceslava Metelky. Jeho postava dokonce inspirovala spisovatele Karla Václava Raise a literárně ji ztvárnil ve svém románu Zapadlí vlastenci. Památník se postupem času rozrostl v plnohodnotnou muzejní instituci s několika expozicemi připomínajícími život zdejších horalů.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. února 2021

Bohaté sbírky umožnily zdokumentovat pracovní i kulturní život obce 

V přízemí budovy je možné seznámit se prostřednictvím archivních dokumentů i trojrozměrných exponátů s historií obce Paseky nad Jizerou, s vývojem běžného, kulturního i společenského života místních obyvatel. Expozice v prvním patře je věnovaná historii pasecké školy i dnes již zaniklému ochotnickému divadelnímu spolku. Pozornost návštěvníků upoutá pohyblivý betlém bratří Škrabálků, vytvořený v letech 1914-16.

Paseky jako kolébka houslařství

V roce 1979 vznikla výjimečná expozice, věnovaná historii krkonošské houslařské školy. Dodnes žijí a tvoří doma i ve světě mistři houslaři, kteří se hlásí k odkazu zakladatele krkonošské houslařské školy Věnceslavu Metelkovi, který působil v první polovině 19. století v Pasekách nad Jizerou a předal svoje zkušenosti dalším generacím výrobců houslí. Je možné si prohlédnout některé jejich nástroje nebo se seznámit se stavbou houslí od kusu dřeva až po hotový výrobek.

Provozní doba

Památník zapadlých vlastenců je součástí Krkonošského muzea při Správě KRNAP ve Vrchlabí a zároveň slouží i jako její informační středisko.

Tipy na ubytování

Parkování

Zdarma poblíž muzea i na dalších místech v obci 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Tento výlet nemusí být nijak náročný, stačí, když se blíže seznámíte se zdejší lokalitou, která je bohatá svojí historií.  Paseky nad Jizerou je typická horská obec ležící na západním okraji Krkonoš v oblasti chráněného území Krkonošského národního parku. Rozkládá se na pravé straně Jizerského dolu, nad ním se tyčí Hromovka a Kapradník, ve středu obce je skalnatý hřeben Mechovice. Je zde několik osad a po okolních stráních množství horských chalup.  Při procházkou Pasek si nezapomeňte prohlédnout kostel sv. Václava, roubené stavení Stará škola s rázovitým výměnkářským přístavkem. Škola stojí v nejstarší části Pasek zvané Makov, kde je dosud zachováno několik dalších charakteristických horských roubených stavení a mlýn při Makovském potoce. V neposlední řadě si prohlédněte i rodný dům Věnceslava Metelky. Původně školní pomocník se nakonec zcela věnoval své oblíbené práci - houslařství. Díky němu jsou dnes Paseky nad Jizerou právem nazývány „Kolébkou houslařství“.  Na zdejším hřbitově má i svůj pomníček.

Základní údaje

Provozní doba

listopad
zavřeno

prosinec - říjen
9 - 12:00 a 13 – 16:00 (úterý - sobota)

prosinec - říjen
pondělí (zavřeno)

Kontaktní údaje

Paseky nad Jizerou 121
Paseky nad Jizerou
481 523 609

Štítky

 • Naučné
 • Kultura
 • lidová architektura
 • když prší
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • pro dva
 • Umění
 • pro seniory
 • Muzea
 • Galerie
 • Regionální výrobky
 • Lidová řemesla
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.