Atom muzeum Javor 51 v Brdech

Borovno, Brdy, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4.7/10

Muzeum, které se jako jediné zabývá jadernou atomovou válkou. Muzeum slavnostně otevřelo 17. srpna 2013 a nachází se ve vojenském prostoru Brdy.

Autor článku: Petr Kouba, 6. října 2020

Jediné atomové muzeum u nás

Máte rádi zakázaná území? Na jedno takové můžete nyní vstoupit v Brdech nedaleko Míšova na Plzeňsku. V přísně střeženém bunkru si prohlédnete muzeum, věnované problematice jaderné atomové války. Muzeum Javor 51 vzniklo v bývalém vojenském prostoru. I dnes se musíte zaregistrovat, předložit občanku a mít na prohlídku registrovaného průvodce.

foto: atommuzeum.cz

Z historie bývalého vojenského prostoru

Vojenský prostor v Brdech, kam se za studené války nesměl vůbec nikdo vstoupit, byl místem skladování jaderných hlavic. Měly být připraveny k odpalu ze sovětské základny v Rokycanech. Pochopíte, že jaderná válka mohla klidně vzniknout právě tady, zhruba 100 km od Prahy. Po revoluci v devadesátých letech tu byly soustředěné bankovky vyřazené z oběhu po rozdělení Československa. A nakonec zde na několik let spočinuly ostatky 4400 bývalých vojáků Wehrmachtu, kteří padli na našem území. V současné době jsou pietně pohřbeni v Chebu. Nadace Železná opona vybudovala v prostoru Atom muzeum Javor 51. Prostory si pronajala od ministerstva obrany.

V muzeu zhlédnete čtyři expozice

V muzeu se seznámíte se vším, co souviselo s eventuální jadernou válkou. Jedna expozice představuje studenou válku. Další vám přiblíží sovětský jaderný program, třetí popisuje americký jaderný program a poslední se zabývá mírovým využitím atomu. Prohlédnete si jadernou minu, která váží 80 kg, můžete si přečíst třeba i nedávno odtajněný osudový rozkaz amerického majora pro svržení bomby na Hirošimu.

foto: atommuzeum.cz

Tipy na ubytování

Objekt je unikátní i technicky

Při prohlídce poznáte, že objekt nejen dokládá historickou dobu, ale je i zachovalým technickým unikátem. Betonová stavba měla studnu s rozvodem vody, rezervní agregát, systémy filtrace i úplného odsátí vzduchu a odvod odpadu. Ti, kteří ho střežili, měli v každém případě přežít. Alespoň do chvíle vydání jaderných hlavic.

Upozornění

Na prohlídky, které se konají každou sobotu od dubna do listopadu, je nutné se přihlásit na telefonu 603 429 896.

Kde se občerstvit

V Míšově je občerstvovací kiosek i s turistickým přístřeškem.

Přístupnost

Dříve přísně střežený objekt najdete mezi obcemi Míšov a Borovno v Brdech. Od Míšova z autobusové zastávky vede k muzeu cyklotrasa 2168, z které zhruba po 300 metrech odbočíte vlevo. Celkem půjdete zhruba 2 km.

Parkování

Automobil můžete nechat v Míšově na prostranství u občerstvovacího kiosku a objektu místních hasičů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokochejte se krásou Padrťských rybníků
Z Míšova si můžete udělat výlet do nádherné přírody, která obklopuje dva Padrťské rybníky. Půjdete k nim po červeně značené turistické cestě 5 km. Nebo můžete jet na kole. Rybníky se nacházejí v nadmořské výšce přes 600 metrů a jejich okolí je přírodní rezervací. Obě plochy patří mezi nejpřitažlivější místa Brd. Rozděluje je pouze úzká pěšina, ale každý z rybníků je úplně jiný. Hořejší  s maximální hloubkou 2,5 m je obklopen lesy a připomíná divočinu. Dolejší rybník obklopují louky a voda zarůstá rákosím. V zimě se hlavně na Hořejším padrťském rybníku bruslí. Název tyto plochy dostaly po vesnici Padrť, která byla v 50. letech minulého století vysídlena a zdevastována.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Borovno
atommuzeum@post.cz
www.atommuzeum.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro seniory
 • Muzea
 • když prší
 • Podzemí
 • Doporučujeme
 • Vojenství
 • Vojenská muzea
 • úžasná místa
 • pro dva
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4.7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.