Zřícenina hradu Andělská hora

Andělská Hora, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Na východ od Karlových Varů můžete zavítat na zříceninu Andělská hora (Engelsburg). Nachází se ve stejnojmenné obci ve výšce 717 m.n.m, necelých  8 kilometrů od slavného lázeňského města. Je tam i vysílač a vyhlídka.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. září 2020

Romantika na Andělské hoře

Začátek 15. století je datem pro vznik hradu Andělská hora. Čtyřhranná věž, která se částečně dochovala, je nejstarší částí zříceniny. V současnosti je uprostřed věže umístěn stožár s internetovými vysílači. Gotická přestavba sice hradu měla zajistit opevnění, ale marně. Dobytí Švédy v 17. století a osudový požár v 18. století dokonaly dílo zkázy. Romantická zřícenina však rozhodně stojí za návštěvu. Prostor je jištěn kovovým zábradlím. I cesta ke zřícenině je ošetřena zábradlím. Z obce vede na hrad krátká, ale prudká stezka. Po zdolání několika schodů vytesaných ve skále dorazíte po dvou stech metrech k první bráně. Druhou branou se vcházelo přímo na nádvoří. Najdete místo, kde byla ve skále vytesaná hradní cisterna. Když se dostanete přímo do areálu, uvidíte horní hrad na vrcholu čedičového hřebenu.

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Na vlastní nebezpečí můžete vystoupat až do bývalé věže

Můžete do horního hradu po schodech vystoupat. Pozůstatky hradu jsou totiž volně přístupné na vlastní nebezpečí. Uvidíte, že tu stále probíhají záchranné práce. Před pár lety byly díky rekonstrukci věže opraveny havarijní úseky obvodového zdiva a byla dokončena vestavba vnitřní vyhlídkové plošiny. Dívat se z ní můžete do kraje všemi směry. Uvidíte široko daleko do okolí, ale určitě vás upoutají hlavně blízké Doupovské hory.

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Mystika je přitažlivá

Proslýchá se, že se na Andělské hoře nachází pozitivní mystická zóna. Místo milují i filmaři. Natočili tady třeba kultovní snímek Balada pro banditu.

Tipy na ubytování

Půdorys kostela i hřbitova tvoří trojúhelník

Nezapomeňte zavítat na barokní hřbitov v obci. Je významnou architektonickou památkou. Zvláště kvůli poutnímu Kostelu Nejsvětější Trojice. Kostel je velmi zajímavý svou trojjediností. Základ půdorysu hřbitova i kostela tvoří trojúhelník.

foto: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Občerstvení

Občerstvení si vezměte na zříceninu s sebou. Žádný stánek nahoře nenajdete.

Parkování a přístupnost

V obci Andělská hora je Parkoviště hřbitov. Z parkoviště hřbitov v Andělské hoře půjdete ke zřícenině 800 metrů. 

Poloha na mapě

Kam dále ze zříceniny?

Naučná stezka Historie Andělské hory
Krátká naučná stezka vás cestou ke zřícenině hradu na pěti informačních tabulích poučí o dějinách a památkách Andělské Hory. Je zeleně značená. Začíná od Kostela sv. Michaela Archanděla. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Andělská Hora
+420 359 807 901
andelskahora.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Vyhlídky
  • Zříceniny
  • se psem
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro rodiny s dětmi
  • Architektonické památky
  • Romantická místa
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.