Viklany u Žihle

Žihle, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Skalní městečko u Žihle na Plzeňsku rozhodně stojí za návštěvu. Upoutají vás balvanovité útvary. Vytvořila je žula.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. listopadu 2020

Zvětrávání žuly vytvořilo skalní útvary

Žihelský les nedaleko obce Žihle patří do národního parku Horní Střela. Nejprve narazíte na lokalitu U Báby. Prohlédnete si tam bochníkovité kameny nazvané Dědek a Bába. Vznikly zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Dostaly se sem s ledovcem. Jsou široké přes deset metrů a vypínají se do pětimetrové výšky. Menší skalní městečko najdete v lokalitě U Lomu. Hlavním kamenem je Viklan, kolem kterého uvidíte seskupení menších kamenů a viklanů. Možná vás při tom napadne učebnicová věta. Co je viklan? Rozměrný skalní kámen, který se pouze malou částí svého povrchu dotýká skalnatého podloží.

foto: ou-zihle.cz

U skal je přístřešek

U balvanu Dědek je přístřešek. U kamenu Bába můžete posedět na lavičce. Můžete podumat nad tím, jak se tady dříve těžila žula, než došlo k vyhlášení památkové ochrany místa.

Občerstvení

V Žihli je restaurace a pension U Kiliána. Na cestu k viklanům si však přibalte svačinu a vodu.

foto: ou-zihle.cz

Jak ke skalním útvarům

K viklanům do chráněného území  národního parku Horní Střela se dostanete ze Žihle po žluté turistické značce. Půjdete téměř 5 km. Dojdete i k rozcestí žluté a červené značky. Místo nese název Uhlířská louka a i zde uvidíte shluk dalších kamenů. Zpět se můžete vrátit po modré trase. Celková délka trasy 7,8 km. Trasa na mapě

Vlakem na Viklany

V obci Žihle je i železniční stanice. Na Viklany se tak můžete vydat vlakem. Čeká na Vás 8,9 km dlouhý výlet. Trasa na mapě

Kde zaparkovat

V Žihli můžete zaparkovat na parkovišti Žihle nebo se dá zaparkovat u penzionu a restaurace U Kiliána.

Poloha na mapě

Cestou zpět, tip na hezký výlet

Prohlédněte si zříceninu zámku Nový Dvůr
Lepší, než se vracet stejnou cestou zpět do Žihle, je pokračovat po žluté turistické cestě dál. Dovede vás do Žihle okruhem. Tato trasa vám může posloužit jako tip na výlet.  Objevíte přitom zříceninu zámku Nový Dvůr. Během druhé světové války zámek sloužil jako vězení pro polské zajatce. Pak byl podpálen a vyhořel. Vidět můžete už jen obvodové zdi a vstupní schodiště. Po žluté pak dojdete až zpátky do výchozí obce. 

O kousek dále

U nedaleké obce Odlezly najdete jezero
V Odlezlech se můžete podívat k přírodnímu jezeru. Vzniklo sesuvem podmáčené půdy Potvorovského kopce, který přehradil Mladotický potok a vytvořil hráz nově vznikajícího jezera. Stalo se nejmenším přírodním jezerem ve střední Evropě. Často je nazýváno jako Mladotické nebo Potvorovské. Bylo vyhlášeno národní přírodní památkou. Ze Žihle do Odlezel je autem vzdálenost jen 3 km.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.