Svatošské  skály

Hory, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.6/10

Svatošské skály patří k navštěvovaným lokalitám v okolí  Karlových Varů. Tyčí se nad řekou Ohří, kterou musíte ke skalám přejít po romantickém lanovém mostě. Uvidíte už z něj  nezapomenutelnou scenérii žulových tvarů, připomínající svatební průvod.

Autor článku: Radomír Němeček, 20. října 2020

Vznik skal se přičítá řece Ohři

Podle legendy jsou Svatošské  skály zkamenělými svatebčany. Skalní útvary, které se rozprostírají ve vysokém břehu, vznikly v žulovém masívu řeky Ohře. Vytvořilo je postupné zvětrávání a odnos žulových bloků, svůj podíl měla sama řeka a také erozní působení mrazu. Na okraji lokality jsou menší skalní tělesa a sutě.  V první polovině 19. století se bizarní útvary v romantickém údolí řeky Ohře staly oblíbeným výletním místem karlovarských lázeňských hostů. Zajížděly sem fiakry a u hostince se tehdy mohli výletníci projíždět na lodičkách.

Ve skalách vás upoutají tvary i názvy

K padesátimetrovým žulovým blokům se dostanete po zmíněném lanovém mostě, který spojuje oba břehy řeky Ohře a je určen jen pro pěší a cyklisty. Skály mají svá jména: Kapucín, Nevěsta, Ženich, Páter, Muzikanti, Tchýně, Tchán, Svědci a Zámek. Území, ve kterém skály jsou, je od roku 2007 vyhlášeno Národní přírodní památkou. Když budete mít štěstí, uvidíte řadu vzácných rostlin. 

Zajímavost: Legendy lákaly umělce

Přírodní výtvor zkamenělých svatebčanů opředený pověstmi inspiroval umělce. Například Johana Wolfganga Goetha k napsání monumentálního díle o Faustovi,  Sigmunda Freuda k literárnímu ztvárnění jeho Snu o Svatošských skalách nebo například Viléma Mrštíka k napsání básně Ohře.  Pověst se objevila i v knize pohádek bratří Grimů.

Pro děti je rájem Areál Svatošky

V bezprostřední blízkosti Svatošských skal se u Ohře nachází dětský ráj Svatošky. Naleznete zde  relax bez moderní techniky s řadou atrakcí. Je tu k dispozici vzduchová trampolína, děti mohou jezdit na indiánských koních plemene Appalosa, uvidí zvířátka v minizoo. V areálu je ohniště, na kterém si můžete cokoliv opéct. Můžete se s dětmi zúčastnit i Cesty rájem. Spolu s průvodcem v roli Jana Svatoše se během vycházky na šesti stanovištích naučné stezky formou her dozvíte zajímavosti o historii skal, o chovu zvířat a o základních druzích stromů a rostlin v Poohří. Výprava končí legendárním průvodem, který na závěr také „zkamení“. 

Legenda:  Za všechno může Svatoš

Hned několik lidových pověstí se váže ke tvaru a názvu skal, které vypadají jako zkamenělí svatebčané. První praví, že zde svatební průvod nechal  ďáblem zkamenět Jan Svatoš (Hans Helling), protože si jeho dívka Eliška chtěla vzít jiného muže.  Další pověst vypráví o vodní víle z Ohře, která změnila svatebčany v kameny, protože Svatoš slíbil, že se nikdy neožení. Víla ho měla seznámit s černou magií a jeho slib měl být protislužbou. Zamiloval se však do pozemské ženy a svatební průvod jim zkameněl. 

Přístupnost

 • Na kole se ke skalám dostanete malebnou krajinou kolem Ohře z  Doubí. 
 • Pěšky z Doubí – 2,9  km. 
 • Pěšky z Lokte  - 7 km, po levém břehu Ohře z náměstí od Goethova pomníku. Cesta je vhodná pro pěší i cyklisty. Po zhruba 2 kilometrech přijdete k rozcestí U Štoly, kde se těžila cínová ruda. 

Kde se občerstvit

Pár metrů od lanového mostu vedoucího ke skalám se nachází legendární restaurace Jan Svatoš. Její kouzlo si vychutnáte třeba na terase s výhledem na skalní scenérii. Je tu k dispozici domácí kuchyně, točená zmrzlina, točené tři druhy piva a také si tu můžete dát točenou kofolu, malinovku nebo citronádu. Na výběr však máte ještě o kousek dál výletní Restaurant Svatošské skály. I zde je venkovní posezení. 

Parkování 

Parkovat můžete na záchytném parkovišti v Karlových Varech – Doubí u zahrádek.  

Poloha na mapě

Kam na další výlet  

Navštivte gotický hrad Loket
Výlet na hrad Loket se přímo nabízí. Návštěvu Svatošských skal spojte s návštěvou Svatošských skal. Výchozím místem je město Loket, kde si můžete prohlédnout hrad a pak se vydat kolem Ohře ke Svatošským skalám.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hory
777 977 014
info@zivykraj.cz
zivykraj.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Příroda
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • pro dva
 • se psem
 • Vyhlídky
 • pro seniory
 • Romantická místa
 • Kopce a vrchy
 • Řeky
 • Přírodní památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.6/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.