Keltský skanzen Jivjany

Velký Malahov, Český les, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Keltská společnost Vousův kmen buduje Keltský skanzen ve Velkém Malahově - Jivjanech. Na jejich práci a výsledky se můžete přijet podívat. Nachází se na Domažlicku, západně od obce Stod.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. února 2021

Vydejte se do země Keltů

Vznikající skanzen je zaměřený na řemeslnou výrobu a historii bydlení v mladší době železné. I když skanzen není ještě zcela hotov, můžete si prohlédnout stavbičky, které se už podařilo vybudovat. Největší z nich je obytný panský dům s doškovou střechou z rákosí, kterému tu říkají keltský kulturák. Prohlédnete si také například starověkou sýpku na kůlech s mazanicovou omítkou. Hotový je přístřešek pro mistra kolaře a další řemeslníky, kteří pracují se dřevem. V době pořádání akcí se můžete zastavit v přístřešku hrnčíře, pokrytém šindelem. Vyzkoušíte si tam ruční práci starověkou technikou.

foto: vousuvkmen.cz

Během roku se pořádají keltské oslavy

Keltský skanzen buduje divadelní společnost Vousův kmen. Všichni její členové mají vztah ke keltské kultuře. Oblékají se, pracují a baví se jako Keltové. Během roku se zde pořádají různé válečnické ukázky, ukázky bojového umění, řemesla, i ta již dávno zaniklá. Uvidíte svatyni, kde se pořádají oslavy keltských svátků. Pohanské duchovní místo se nachází pod stínem staletého dubu a je oddělené palisádou. Prohlédnete si také třeba ukázkovou mohylu s přední otevřenou stranou. Uvnitř je k vidění rekonstrukce hrobu keltského válečníka.

foto: vousuvkmen.cz

Práce stále probíhají

Ve skanzenu se stále něco staví a opravuje, takže můžete vidět, jak na to členové společnosti jdou. Probíhají například rekonstrukce kamenných hradeb. Postupně budou dobudovány valy a celodřevěné hradby obepínající celou vesnici.

Kde se občerstvit

Ve skanzenu není občerstvovací stánek, jídlo a pití si tedy vezměte s sebou.

Přístupnost a parkování

Ve Velkém Malahově Jivjanech je autobusová zastávka. Od ní je skanzen vzdálen 250 metrů, nedaleko  jednoho ze tří rybníčků, kterými protéká Dudákovský potok. Zaparkovat se dá poblíž skanzenu

Poloha na mapě

Kam na další výlet

V Kvíčovicích mají rozhlednu
Nedaleko od Keltského skanzenu se můžete vydat necelých 12 km do obce Kvíčovice. Na návrší nad rybníkem v obci uvidíte dřevěnou věž, na kterou můžete vystoupat. Věž měří pouhé 4 metry a je dominantou odpočinkového místa Na Vyhlídce. K vyhlídkové plošině vede 16 schodů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.