Apollonův chrám v Lednici

Lednice, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Jednou z perel Lednicko - Valtického areálu, v jehož krajině se zahradní architektura snoubí s řadou větších i menších nádherných památek, je Apollonův chrám. Obdivuhodnou stavbu naleznete na návrší u břehu Mlýnského rybníka, asi 3 km od Lednice. Víte, že chrám je zasvěcený antickému bohu Apollonu?

Autor článku: Radomír Němeček, 19. prosince 2019

Chrám empírového stylu byl vybudován na začátku 19. století

Jeho úkolem tak jako u řady jemu podobných objektů bylo zpříjemňovat život panstvu lichtenštejnského dvora. Chrám upoutá pohled návštěvníka na první pohled. Není přehnaně velký, ale svou krásnou budí zaslouženou pozornost. Zdobí jej osm dórských sloupů, a horní části budovy jsou umístěny sochy pocházející z Chrámu Múz, který stával nedaleko odsud. Uprostřed se nachází skupina amoretů s Apollonovou lyrou, doplněná kvartetem Múz. Ústředním motivem výzdoby je reliéf s mytologickým výjevem boha Apollona ve slunečním voze. Vrchol chrámu, kam vede točité schodiště, zdobí klasicistní zábradlí. V minulosti toto místo sloužilo panstvu jako příjemná vyhlídka, kterou si mohou dopřát i dnešní návštěvníci.

Chrám nabízí nejen pohled na unikátní architektonické dílo, ale toto místo předvádí i úžasné přírodní divadlo v podobě nádherných západů slunce nad Mlýnským rybníkem.

Pohled na Apollonův chrám přes rybník

Kudy k Apollonovu chrámu?

Apollonův chrám leží v blízkosti silnice spojující Lednici a Břeclav. Nachází se na červené turistické trase, která spojuje Lednici a Valtice a je dobře dostupný pěšky. Motorizovaní návštěvníci mohou využít parkoviště ležící u silnice. Autobus č. 570 staví v zastávce „Lednice, Apollo“, hned vedle parkoviště.

Občerstvení

A pokud vám vyhládne, u chrámu se nachází i malé bistro.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

TIP NA VÝLET
Výlet můžete spojit s prohlídkou celé řady zajímavých míst Lednicko-valtického areálu. Můžete navštívit zámek v Lednici či zámek ve Valticích, vystoupat na Minaret, prohlédnout si Janův hrad a mnoho dalších drobných staveb, tvářejících malebnost areálu.

Základní údaje

Provozní doba

Květen a září
10:00 - 17:00 (denně kromě pondělí)

Červen - září
9:30 - 17:00 (denně)

Říjen
10 - 16:00 (sobota - neděle)

Vstupné

40 Kč základní
30 Kč snížené

Kontaktní údaje

Lednice 69144
732 448 353

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • pro vozíčkáře
  • se psem
  • pro seniory
  • pro dva
  • pro rodiče s dětským kočárkem
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.