Rozhledna Na Signálu
Horní Radechová, Náchodsko, Královéhradecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

V Kladském pomezí nedaleko Horní Radechové (mezi obcemi Slavíkov a Pavlišov), byla nedávno postavena na vrcholku kopce Signál (501 m n. m.) nová rozhledna s názvem Na Signálu, její výška je 29 metrů.  Poblíž  rozhledny uvidíte  bunkry, které zde byly vybudovány  v letech 1936 – 1938 jako součást československého pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. května 2020

Výhledy na české i polské hory

Dřevěná rozhledna  má vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 metrů, a pokud vystoupáte po 125  ocelových schodech, otevře se před vámi za jasného počasí úchvatný kruhový rozhled na  Broumovské stěny,  Jestřebí hory, Zvičinu, Ostaš, polské Góry Stolowe, pevnost Dobrošov, Javoří hory, Orlické hory a za vynikající viditelnosti i na Králický Sněžník a Krkonoše.

Místa plná rozhledů

Rozhledna Na Signálu byla postavena  v projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“ a není to jediná stavba tohoto druhu v rámci tohoto projektu v regionu. Současně vznikly i  další rozhledny,  například u Teplic nad Metují stojí na nejvyšším vrcholu Adršpašsko-teplických skal rozhledna Čáp. Vysoká je 13 m a  je tvořena středovým ocelovým sloupem s točitým ocelovým schodištěm. Dále byla postavena rozhledna na Mariánské hoře u Horní Čermné na Orlickoústecku. Věž Mariánka je postavena ze dřeva a kamene, na vyhlídkovou plošina ve výšce 18,8 m vedou točité ocelové schody. Nedaleko Trutnova nad Babím poblíž dělostřelecké tvrze Stachelberg  vznikla v nadmořské výšce 632 m rozhledna Eliška. Vysoká je  24,5 m a vyhlídkové plošiny jsou ve výšce 9,4  a 20,8 m. Konstrukce je z borovicového dřeva doplněná vnitřním točitým schodištěm z kovu. Na Markoušovickém hřebeni (708 m n. m.) na Trutnovsku byla také nedávno otevřena nová  Slavětínská rozhledna. Má ocelovou konstrukci kombinovanou se dřevem, čtyři podlaží a její výška je 22 m. Nedaleko Babiččina údolí v obci Žernov na Náchodsku vyrostla další rozhledna. Dřevěná konstrukce je doplněná ocelovými prvky, vysoká je 24 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18,4 m. 

Přístupnost

Rozhledna Na Signálu je bezplatně přístupná po celý rok.

Jak na rozhlednu

Rozhledna se nachází na turistické stezce Aloise Jiráska (z Hronova či z Náchoda ) a na značené cyklotrase. Dostanete se k ní, pokud pojedete po silnici Náchod – Červený Kostelec do obce Horní Radechová. Z Horní Radechové vede značená odbočka do osady Slavíkov, rozhledna stojí nad obcí na vrchu Signál.

Parkování

Autem je možné dojet až k rozhledně.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud jste mobilní a máte chuť se trochu projít, zastavte svůj vůz v obci Slavíkov, která se nachází mezi obcemi Horní Radechovou a Pavlišovem. Pěšky pak můžete jít vzhůru do kopce zhruba 1,5 km až na vrch Signál, kde rozhledna stojí. Půlhodinovou procházku jistě zvládnou i rodiny s kočárky nebo vozíčkáři s doprovodem. Po výstupu na vyhlídkovou plošinu se můžete kochat krásnými výhledy daleko do krajiny. Dříve než se vydáte na zpáteční cestu, která bude do Slavíkova stejná, prohlédněte si nedaleké bunkry, které zde vznikly před 2. světovou válkou na obranu proti Německu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Horní Radechová

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Cestování se psem
  • Vyhlídky
  • Pro dva
  • Příroda
  • Pro seniory
  • Kopce a vrchy
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více