Zřícenina Nový Hrádek u Lukova v Podyjí

Lukov, Vranovská přehrada, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Nový Hrádek u Lukova je zřícenina nad řekou Dyjí. Najdete ji 15 kilometrů jihozápadně od Znojma na území Národního parku Podyjí v katastru obce Lukov.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. srpna 2020

Trocha historie

Nový Hrádek nechal v polovině 14. století vybudovat na skále nad Dyjí moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský jako dnešní „dolní hrad“. Rod Lucemburků tu však dlouho nepobyl. Hrad měli po nich v držení rakouští Eitzingerové. Vlastnili na protějším břehu Dyje opevněnou Kaju.  Hrad za jejich působení prošel zásadní přestavbou. Kvůli obraně postavili majitelé štítovou hradbu s malými okénky střílen a také mohutnou věž, která chránila vstup do vnějšího areálu hradu. Ve třetí čtvrtině 15. století vznikl mladší hrad. V 16. století se tu střídaly šlechtické rody. Postaraly se o další opevnění východního předhradí výstavbou nové zdi s bastionem. V 17. století  za třicetileté války hrad pobořila švédská vojska. Pak už vojensky ztratil význam. Od konce 18. století ještě zříceninu využíval polský hrabě Stanislav Mniszek a jeho potomci. Na velkém nádvoří adaptoval starší budovu na hájovnu. Pro lovecké pobyty upravil horní hrad. Ve dvacátých letech 20. století však byl Nový Hrádek zkonfiskován a získal ho Klub českých turistů. Sloužil jim jako noclehárna. V padesátých letech sem mohla jen pohraniční stráž. Právě tudy totiž vedla železná opona.  Po roce 1989 se na zřícenině hradů plášťového typu uvolnil návštěvnický provoz v režii Národního památkového ústavu.

Na co se můžete těšit

Při návštěvě dvouhradu vás možná napadne pohádka O šípkové Růžence. Prorůstání přírodní vegetace do středověké architektury působí tajemně.  Stavebně historické i přírodní hodnoty hradu jsou mimořádné. Nový Hrádek byl vyhlášen národní kulturní památkou.  

Prohlídkový okruh

Při prohlídce s průvodcem uvidíte dochovaný hradební systém staršího hradu i mladší trojpodlažní hrad s třičtvrtěválcovou věží, skalními místnostmi a miniaturním nádvořím. Otvírá se odtud jedinečná vyhlídka do kaňonu řeky Dyje. Zaujme vás, že zde žije nejdelší had v České republice, užovka stromová. Sklepy zříceniny jsou zimovištěm netopýrů a na nádvoří rostou vzácné divizny nádherné. Uvidíte zbytky sklepení, můžete se rozhlédnout z ochozu plášťové hradby do jihovýchodního traktu hlavního paláce. Budete obdivovat zbytky palácových interiérů. Zajímavý je například detail konzolového krbu a otvor do zaniklých kachlových kamen. Zapůsobí na vás i stísněný prostor nádvoří mezi vnitřní hradbou a palácem. Unikátní je třeba torzo slunečních hodin z ostění vstupního portálu. Po ukončení prohlídky musí návštěvníci vyjít před hlavní bránu a území opustit.  

Tipy na ubytování

Jak na hrad

Z Lukova půjdete k hradu tři kilometry. Část trasy vede vyšlapanou cestou v poli. Před hradem najdete ceduli s časy prohlídek. Musíte počkat, až na vás dojde řada.   

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v Penzionu Na Pivovaře v Lukově. 

Parkování

Auto je nutné zanechat na konci obce Lukov před značkou Zákaz vjezdu motorových vozidel. Můžete zaparkovat i na parkovišti před penzionem U Hrádku. Parkovací plochy nejsou hlídané, vzdálenost od zříceniny je 3 kilometry. 

Poloha na mapě

Kam dále z hradu? Projděte se bývalou železnou oponou

Z Lukova se můžete vydat na procházku nádhernou přírodou Podyjí přes Čížov do nejmenší rakouské obce Hardegg. V obci u autobusové zastávky zvolíte cestu vlevo a půjdete k lesu. Na rozcestí u lesa zabočíte doprava a pokračujete do údolí Čížovského rybníka, za ním se vydáte po asfaltce doleva na Čížov. Z Čížova po modře značené cestě přes rozcestí Na Keplech, odkud cesta klesá po asfaltové silnici do údolí k Hardeggu. Asi po kilometru od rozcestí je odbočka na Hardeggskou vyhlídku, kterou si nenechte ujít. Výhled stojí za těch 400 metrů zacházky. Potom se zase vrátíte na asfaltovou silnici a pokračujete směrem k řece Dyji. Minete budovu bývalé celnice a po mostu přejdete do Hardeggu. Nejmenší rakouské městečko je výchozím bodem turistických cest do rakouského národního parku Thayatal. Městečku dominuje hrad z přelomu 12. a 13. století. 


Tip na výlet s dětmi

Z Nového Hrádku můžete vyrazit do Zoo Lešná v areálu Zámku Zlín, která je z Lukova vzdálena pouze 3 kilometry po červené turistické značce. V zámeckém parku jsou zvířata umístěna podle kontinentů. Mají tu slony, žirafy, tygry, lvy, nosorožce, papoušky a řadu dalších druhů. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Lukov
778 719 168
novyhradek@npu.cz
hrad-novyhradek.cz

Štítky

  • Poznávací
  • cestování se psem
  • Zříceniny
  • Vyhlídky
  • Architektonické památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.