Zřícenina Hradu Starý Jičín

Starý Jičín, Poodří, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Autor fotky: hradstaryjicin.cz

Zříceninu hradu Starý Jičín najdete nad stejnojmennou obcí. Nachází se na Starojickém kopci (496 m n.m.), zhruba 7 km od Nového Jičína v Moravskoslezském kraji.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. listopadu 2020

Hrad byl v době své slávy značně rozsáhlý

Nejprve v místě dnešní zříceniny hradu stávala dřevěná tvrz. Bylo zjištěno, že zde bylo sídliště pravěkých lidí v halštatské době. Ve 13. století byla tvrz přestavěna na hrad Starý Jičín. Ve své době měl strategickou polohu, široký výhled do kraje a sloužil jako ochrana Jantarové stezky do Polska. Na začátku 20. století byl hrad opuštěn a začal chátrat. V útrobách zříceniny i dnes však uvidíte, jak byl hrad rozsáhlý. Nechybělo zde podzemní sklepení, do jehož torza nahlédnete. Můžete si obejít i zbytky obvodových stěn zříceniny s částmi oken. Na nádvoří se během roku pořádá řada zajímavých společenských a kulturních akcí. Na podzim například ochutnávky moravského burčáku. 

foto: Tedmek

Z obnovené hradní věže uvidíte do širého kraje

Koncem 20. století došlo k rekonstrukci hradní věže. V patrech si můžete prohlédnout dobovou expozici zbroje. Je k vidění i maketa hradu Starý Jičín z dob jeho největší slávy. Z vrcholu věže se rozhlédnete do kraje z okének do všech stran. K dispozici jsou dalekohledy. Uvidíte Hostýnské vrchy, Oderské vrchy, město Nový Jičín a nebo spatříte i hrad Helfštýn.

foto: Tedmek

Občerstvení 

V přízemí hradní věže se můžete občerstvit v restauraci. Na prostranství před věží posedíte na lavicích u dlouhých stolů. Ve Starém Jičíně pak můžete navštívit restauraci hotelu Zámeček pod hradem. U hotelu je pro hosty restaurace parkoviště.

Tipy na ubytování

Parkování a přístupnost

Zaparkovat můžete na parkovišti u hřbitova s kostelem sv. Václava. Od parkoviště půjdete ke zřícenině na Starojický kopec po žlutě značené asfaltové cestě necelý 1 km do kopce. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Teplicích nad Bečvou zavítejete do jeskyní a k propasti
Když se ze Starého Jičína přesunete zhruba 30 km na jihozápad do Teplic nad Bečvou, máte šanci poznat nejhlubší zatopenou jeskyni v Česku a zavítat do Zbrašovských argonitových jeskyní. Jeskyně mají hydrotermální původ a na jejich vzniku se podílela teplá uhličitá kyselka. Ovzduší v jeskyních ohřívá kyselka na 15 stupňů, což je unikát. Při prohlídce nádherných raftových stalagmitů, unikátních koblihových povlaků stěn a krystalických agregátů aragonitu vám tedy rozhodně zima nebude. Návštěvnický okruh je dlouhý 375 m. V prostorách jeskyní se pořádají výstavy výtvarného umění.

Hranická propast je hluboká přes 473 metrů
Návštěvu jeskyní v Teplicích nad Bečvou můžete spojit s prohlídkou nedaleké Hranické propasti. Hlubinu vyhlodává ve vápenci také zdejší agresivní kyselka. Zaplavuje převážnou část prostor propasti. Potápěči, kteří lokalitu neustále zkoumají, zatím naměřili hloubku vody 404 m, se suchou částí propasti jde o hloubku 473,5 m. Hranická propast je proto nejhlubší zatopená sladkovodní propast na světě. Podíváte se do ní z chráněného ochozu, do kterého sestoupíte po schodech.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Starý Jičín
+420 556 752 581
+420 602 320 577
hradystaryjicin@email.cz
www.hradstaryjicin.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zříceniny
 • romantické cestování
 • Vyhlídky
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • se psem
 • Architektonické památky
 • pro dva
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.