Hrad Helfštýn

Týn nad Bečvou, Odérské vrchy, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Hrad Helfštýn se tyčí nad údolím Moravské brány. Svou velikostí se řadí k největším hradním komplexům nejen u nás, ale v celé Evropě.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. dubna 2020

Do hradu jen s průvodcem

Areál hradu se ukrývá za důmyslným systémem opevnění, které umožňovalo přístup prostřednictvím pěti bran. Hrad tvoří stavby užitné i obranné, celkový monumentální obraz dotváří množství bašt a věží. Prohlídka hradu je skupinová, komentovaná a trvá asi 50 minut, ale určitě si vyhraďte na jeho návštěvu času mnohem víc, neboť nabízí i řadu zajímavých zážitků. 

Helfštýnský hrad – místo s kovářskou tradicí

Helfštýn je již tradičně spojován s uměleckým kovářstvím, ke kterému se vztahuje stálá expozice v suterénu hradního paláce. V historické mincovně pak můžete vidět repliky renesančního strojového vybavení a zázemím tomuto pěknému řemeslu je rovněž zrekonstruovaná kovárna na třetím nádvoří a rovněž zrekonstruovaná budova bývalé pekárny. A právě díky uměleckému kovářství vznikly unikátní kované obří šachy, vyrobené skutečně tradičními kovářskými metodami a postupy. Najdete na tak zvané Široké hradbě, která navíc nabízí nádherné výhledy jak do nitra hradu, tak na Moravskou bránu. Na hradě probíhají Mezinárodní setkání uměleckých kovářů a kovářské kurzy, vedené erudovanými odborníky. Pokud byste se rádi přiučili tomuto tradičnímu řemeslu, můžete si vybrat z nabídky kurzů vybrat i vy. Nabídku najdete na webových stránkách hradu.  Vedle kovářství vás expozice „Archeologie na hradu Helfštýn“, umístěná v původní poděbradské baště, seznámí s historií hradního komplexu.

Občerstvení

Na druhém nádvoří nejdete restauraci, které je otevřená od března do října. Restaurace je přístupná shodně s otevírací dobou hradního areálu.

V prodejničce pod Galerií na druhém nádvoří si můžete zakoupit upomínkové předměty a publikace.

Tipy na ubytování

Pro děti

Po prohlídce hradu a celého areálu se zastavte v lanovém bludišti, kde se děti budou moci dosytosti vyřádit. Lanové bludiště naleznete hned vedle parkoviště.

Vlakem na hrad

Vystupte v Lipníku nad Bečvou a poté pěšky 5,5 km až k hradu. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště se rozkládá asi 250 m od hradního areálu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V blízkosti hradu se rozkládá známý lanový park Helfštýn, s vysokým i nízkým lanovým bludištěm, které je první svého druhu v České republice. Dopřeje spoustu zábavy dospělým i dětem a najdete jej těsně u parkoviště.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.