Hrad Helfštýn
Týn nad Bečvou, Odérské vrchy, Střední Morava a Jeseníky

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Hrad Helfštýn se tyčí nad údolím Moravské brány. Svou velikostí se řadí k největším hradním komplexům nejen u nás, ale v celé Evropě.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. dubna 2020

Do hradu jen s průvodcem

Areál hradu se ukrývá za důmyslným systémem opevnění, které umožňovalo přístup prostřednictvím pěti bran. Hrad tvoří stavby užitné i obranné, celkový monumentální obraz dotváří množství bašt a věží. Prohlídka hradu je skupinová, komentovaná a trvá asi 50 minut, ale určitě si vyhraďte na jeho návštěvu času mnohem víc, neboť nabízí i řadu zajímavých zážitků. 

Helfštýnský hrad – místo s kovářskou tradicí

Helfštýn je již tradičně spojován s uměleckým kovářstvím, ke kterému se vztahuje stálá expozice v suterénu hradního paláce. V historické mincovně pak můžete vidět repliky renesančního strojového vybavení a zázemím tomuto pěknému řemeslu je rovněž zrekonstruovaná kovárna na třetím nádvoří a rovněž zrekonstruovaná budova bývalé pekárny. A právě díky uměleckému kovářství vznikly unikátní kované obří šachy, vyrobené skutečně tradičními kovářskými metodami a postupy. Najdete na tak zvané Široké hradbě, která navíc nabízí nádherné výhledy jak do nitra hradu, tak na Moravskou bránu. Na hradě probíhají Mezinárodní setkání uměleckých kovářů a kovářské kurzy, vedené erudovanými odborníky. Pokud byste se rádi přiučili tomuto tradičnímu řemeslu, můžete si vybrat z nabídky kurzů vybrat i vy. Nabídku najdete na webových stránkách hradu.  Vedle kovářství vás expozice „Archeologie na hradu Helfštýn“, umístěná v původní poděbradské baště, seznámí s historií hradního komplexu.

Občerstvení

Na druhém nádvoří nejdete restauraci, které je otevřená od března do října. Restaurace je přístupná shodně s otevírací dobou hradního areálu.

V prodejničce pod Galerií na druhém nádvoří si můžete zakoupit upomínkové předměty a publikace.

Pro děti

Po prohlídce hradu a celého areálu se zastavte v lanovém bludišti, kde se děti budou moci dosytosti vyřádit. Lanové bludiště naleznete hned vedle parkoviště.

Parkování

Parkoviště se rozkládá asi 250 m od hradního areálu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V blízkosti hradu se rozkládá známý lanový park Helfštýn, s vysokým i nízkým lanovým bludištěm, které je první svého druhu v České republice. Dopřeje spoustu zábavy dospělým i dětem a najdete jej těsně u parkoviště.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Týn nad Bečvou
+420 581 797 093
helfstyn@prerovmuzeum.cz
http://www.helfstyn.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10