Zřícenina hradu Edelštejn

Zlaté Hory, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Roy147 CC BY-SA 3.0

V Moravskoslezském kraji u města Zlaté Hory se vydejte ke zřícenině gotického hradu Edelštejn. Byl vybudován ve 13. století za účelem ochrany zlatých dolů a vytěženého drahého kovu před jeho transportem. Přestože Edelštejn patřil mezi největší slezská panství, dnes si prohlédnete jen zbytky zdiva.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. ledna 2022

Mohutnou pevnost dobyli biskupové z Vratislavi

Ještě počátkem 15. století byl hrad jednou z nejmohutnějších staveb ve Slezsku. Měl hradby, bašty a věžovité brány a byl obehnán příkopem a valem. Střežil i cestu vedoucí z polské Vratislavi na Moravu. Doplatil však na spory mezi Janem ze Žerotína a vratislavskými biskupy. Ti ho roku 1467 dobyli a zničili. Od té doby už jen chátral.

Dnes už spatříte jen zbytky hradu

Do cíle musíte zdolat cestu na vrchol Zámeckého vrchu (702 m n.m.) pod Příčnou horou. Kdysi bývala dominantou hradu mohutná válcová věž, z níž je dnes patrný už jen suťový kužel. Za ní stával dvouprostorový palác. Objevíte zbytky základových hradních zdí, zříceninu okrouhlé věže, zbytek nárožní bašty a valy.

Občerstvení

Ve Zlatých Horách například v Restauraci Praděd – Thamm.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete na parkovišti ve Skiareálu Příčná.

Jak na Edelštejn?

K Edelštejnu se dostanete ze Zlatých Hor po modré značce (4 km), nebo z Rejvízu také po modré (7 km). Pokud půjdete z parkoviště ve skiareálu, čeká vás 1,8 km. Můžete jet lanovkou Zlaté louky. Od horní stanice je to ke zřícenině 200 metrů.

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Zajeďte si do Hornického skanzenu
Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic se v Údolí ztracených štol můžete seznámit se zlatou horečkou na Jesenicku. V Hornickém skanzenu vás potěší repliky dobových mlýnů ze 14. století. Vyzkoušíte si rýžování.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zlaté Hory
Zlaté Hory
584 425 397
mic@zlatehory.cz
zlatehory.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.