Muzeum umění – tisíc let výtvarné kultury
Olomouc, Haná, Střední Morava a Jeseníky

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Muzeum umění v Olomouci prezentuje svou veřejnou expoziční, výstavní a osvětovou činnost v několika budovách. Přímo v Olomouci je to Muzeum moderního umění v Denisově ulici a Arcidiecézní muzeum na Václavském náměstí.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Výtvarná kultura 20. a 21. století

Muzeum umění vzniklo z bývalé Galerie výtvarného umění. Spravuje bezmála sto tisíc sbírkových předmětů z oboru malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury. Kromě toho má ve správě ještě dalších 105 tisíc sbírkových předmětů Arcibiskupství olomouckého. V areálu budov v Denisově ulici najdete Muzeum moderního umění. Prohlédnete si zde expozice a krátkodobé výstavy výtvarné kultury. Upoutá vás stálá expozice Století relativity. Prohlédnete si v ní stěžejní díla umění 20. století.

foto: muo.cz

Arcidiecézní muzeum pro duchovní kulturu

Další část Muzea umění je situována do Arcidiecézního muzea na Václavském náměstí. Jeho součástí je románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na Přemyslovském hradě. Stal se prvním muzeem duchovní kultury v České republice. Můžete si tu prohlédnout umělecká díla z 12. až 18. století. Poznáte, že areál dokumentuje stavební a umělecký vývoj Olomouckého hradu v průběhu celého tisíciletí. Spatříte pozůstatky biskupského a knížecího paláce přes románské, gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry.

foto: muo.cz

Občerstvení

V obou budovách muzeí jsou k dispozici stylové kavárny. V areálu Arcidiecézního muzea je to Amadeus. V Muzeu moderního umění můžete zavítat do kavárny pod příznačným názvem And The Story Begins.

foto: muo.cz

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na náměstí Republiky, a to v případě návštěvy obou muzeí. Do Arcidiecézního muzea můžete z parkoviště na náměstí Republiky dojet na Václavské náměstí tramvají. Pojedete jednu stanici, vystoupíte na stanici U Dómu. Do Muzea umění v Denisově ulici dojdete ze stejného parkoviště pěšky. Je to necelých sto metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte Zoo na Svatém kopečku
Zoologická zahrada v Olomouci se prezentuje jako Oko do světa divočiny. V pavilonech, klecích a akváriích můžete spatřit více než 300 druhů zvířat. Je zde bezpočet expozic. Například můžete projít pavilonem netopýrů, pavilonem šelem. Prohlédnete si ve výbězích makaky červenolící, zaujme vás pižmoň aljašský, který tady patří mezi jedno z nejvzácnějších zvířat. Mají zde žirafy, kočkodany husarské, gepardy, klokany, psouny, lemury, surikaty, ale i medvědy. Nabídne se pohled na zdejší zubry. Zavítáte do ptačí voliéry Bábovka, podíváte se k obřímu teráriu pro žraloky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Denisova 824
Olomouc 77900
585 514 111
info@muo.cz
http://muo.cz

Štítky

 • Naučné
 • Umění
 • Když prší
 • Pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • Pro dva
 • Kultura
 • Pro seniory
 • Muzea
 • Pro vozíčkáře
 • Galerie
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více