Zřícenina hradu Starý Falkenburk

Jablonné v Podještědí, Lužické hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Zřícenina hradu Starý Falkenburk je jednou z těch, které již tradičně přitahují návštěvníky svým starobylým kouzlem a tajemnem, které je obestírá. Zřícenina hradu se nachází u Heřmanic v Podještědí, v krásné severočeské krajině.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. dubna 2020

Zrod hradu je opředen tajemstvím a dohady

Zřícenina hradu, který jako řada jemu podobných sloužíval k ochraně obchodní stezky z Čech do Žitavy, stojí na vrchu Sokol nad Petrovicemi. Patří mezi objekty, o jejichž vzniku se informace nedochovaly a jeho počátky jsou tak opředeny tajemstvím a různými dohady. Dnes jen víme, že mezi jeho majiteli byl Albrecht z Donína, Mikuláš Sokol z Lamberka či třeba Jan Kolúch z Vesce a poté, co hrad opakovaně vyhořel a následně byl pobořen, jeho zdi poskytly útočiště loupežníkům, pro které byl jako stvořený. Dnes jsou zde k vidění pozůstatky obvodového zdiva hradního paláce a vstupní brány, část věže a ohradní zdi. Jáma na západní straně bývala pravděpodobně zásobárnou na vodu.

Kudy ke Starému Falkenburku?

Po silnici E442 směr jablonné v Podještědí, tady odbočíte na silnici č. 270 vedoucí do Petrovic. Z Petrovic vede červená turistická značka k rozcestí Kočičí studánka, kde se stáčí na Sokolí vrch.

Občerstvení

Občerstvení si vezměte s sebou. Nejbližší restaurace je v Petrovicích.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Celoročně volně přístupný

Tip na výlet

Vydejte od odbočky ke zřícenině po naučné stezce Sokol, která obtáčí tento vrch. Její informační tabule vás obeznámí s historií lesního hospodářství a jeho vývojem, dozvíte se mnohé o lese jako takovém i o současném způsobu hospodaření v oblasti lesnictví.  Zamířit můžete také do Heřmanic v Podještědí, kam vás krásnou přírodou dovede modrá TZ a kde jsou k vidění typické stavby lidové architektury. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více