Zřícenina hradu Chřenovice

Ledeč nad Sázavou, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Nad pravým břehem řeky Sázavy můžete na Vysočině nedaleko Ledče nad Sázavou navštívit zříceninu strážního hradu Chřenovice. Pozůstatky hradu z druhé poloviny 12. století objevíte na ostrohu ve stejnojmenné obci, 370 m n.m.

Autor článku: David Hlisník, 11. června 2023

Uvidíte zbytky zdí i věž

Od rozcestníku v Chřenovicích Podhradí se vyšplháte do kopce a uvidíte zbytky zdiva několika budov, které jsou pozůstatky hradu. Ocitnete se na bývalém nádvoří. Určitě vaší pozornost na západní straně upoutá skoro 20 m vysoká dominanta areálu, válcová věž. Má zdi silné až 2,5 metru. I když je prostor zbytků hradu zalesněný, dodnes můžete vidět hradní příkopy v půlkruhu.

Našel se zde poklad

Zajímavostí místa je, že začátkem 20. století byl při vykopávkách objeven ve zřícenině poklad. Šlo o nádobku s pražskými groši, která tam byla uschována za vlády krále Václava IV. Možná si pod hradem přečtete výzvu, zda byste byli ochotni vynést ke zřícenině některý z nashromážděných kamenů. Věž opravuje Miroslav Šuhaj, který zříceninu koupil. Kameny na opravy vytahuje z potoka.

Kde zaparkovat

V Chřenovicích Podhradí je u rozcestníku pod vlakovou zastávkou louka, kde můžete nechat auto.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Můžete zavítat do Hostince Chřenovice.

Přístupnost

Do stanice Chřenovice Podhradí jezdí vlak, od vlakové stanice půjdete k cíli jen 334 m (trasa na mapě). Místem také prochází cyklostezka 19 -Sázavská. Držte se i červené turistické značky.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Informační centrum Ledeč nad Sázavou, Husovo nám. 60
Ledeč nad Sázavou 584 01
+420 569 721 471
info@ledecsko.cz
www.hradchrenovice.cz

Štítky

  • Rodinné
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Zříceniny
  • Příroda
  • Procházka
  • Poznávací
  • Výlety
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.