Zřícenina hradu Rabenštejn

Vrbno pod Pradědem, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Luděk Vláčil

V Hrubém Jeseníku, zhruba 5 kilometrů od Vrbna pod Pradědem, můžete zavítat ke zřícenině hradu Rabenštejn. Spolu s nedalekým Pustým zámkem patřil bývalý hrad k opevnění na hranicích Vratislavského biskupství. Projdete se krásnou přírodou.

Autor článku: David Hlisník, 11. června 2023

K vidění jsou zbytky věže

Rabenštejn byl strážní hrádek. Nachází se na dvojklanném skalisku na úbočí skalnatého vrchu Pytlák v nadmořské výšce 810 m. Na jeho mohutnějším kuse uvidíte spodní část hranolové věže. Od stoupající stráně je skála s hradem oddělena příkopovou rozsedlinou. Hrádek byl malým hradem bez sídelní funkce. Skalisko s věží clonilo obezděný dvorek s nástupem na plošinu věže. Lze tu spatřit uměle upravenou jeskyňku.

 pozůstatek hradní věže D Dohňanský

Obě zříceniny tvořily strážní dvouhradí

Nedaleko, zhruba 300 m odtud a o 80 m níže, se nachází Pustý zámek (Weisenštejn). Obě stavby vznikly zřejmě současně ve druhé polovině 13. století a tvořily u nás neobvyklé strážní dvouhradí. Výlet k pozůstalým troskám hradů je přitažlivý i kvůli krásným přírodním scenériím, které budou lahodit vaši očím.

Kde zaparkovat

Auto můžete nechat ve Vrbně pod Pradědem (části obce Železná) např. u turistického přístřešku Hájenka.

Kde se občerstvit

Ve Vrbně pod Pradědem části obce Železná na rozcestí je například Hospoda U Radka.

Přístupnost autobusem

Do Železné jezdí autobus. Vydejte se z „Rozcestníku Železná“ od Chalupy u Hrušků pod Pradědem po zeleně značené turistické trase. Ke zřícenině hradu Rabenštejn půjdete 4,8 kilometru krajinou pod skalními věžemi (trasa na mapě).

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.