Rozhledna a vysílač Praděd

Malá Morávka, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: hotelpradedvysilac.cz

Nejvyšší hora Moravy Praděd (1491 m n.m.) vás při cestách Jeseníky naláká k výhledům. Ty můžete absolvovat i z rozhledny televizního vysílače. Prosklená plocha je umístěna ve výšce 1562,8 m n.m., takže si můžete připadat skoro jako na vrcholu Sněžky.

Autor článku: Petr Kouba, 19. října 2020

Vzhůru na Praděd

Na vrchol Pradědu můžete vystoupat pěšky. Hora je významnou křižovatkou cyklotras i turistických cest. Musíte počítat s tím, že vrchol má většinu roku velmi drsné podnebí. Průměrná teplota tu nepřevyšuje 1 stupeň nad nulou.

foto: hotelpradedvysilac.cz

Navštivte rozhlednu

Každý kdo navštíví Praděd by neměl vynechat návštěvu rozhledny. Prosklená vyhlídková plošina televizního vysílače se nachází 73 m vysoko nad zemí. Na vyhlídkovou plošinu se výtahem. Rozhlédnete se po okolí a uvidíte Lysou horu, Radhošť a dokonce i Sněžku. Pokud je dobrá viditelnost, otevřou se vám pohledy na Nízké Tatry a Malou Fatru. Někdy jsou vidět i Nízké Alpy v Rakousku. Celková výška televizního vysílače 146,5 m.

Občerstvení

Občerstvit se můžete přímo na Pradědu v restauraci. Ale také cestou jsou příležitosti – Kurzovní chata, případně můžete dojít až na turistickou chatu Švýcárna. 

Jak na Praděd

 • Autem - vyjedete z Malé Morávky Ovčárenskou silnicí na Ovčárnu, kde je veřejné parkoviště. Z Ovčárny se k vrcholu Pradědu vydáte Naučnou stezkou Se skřítkem okolím Pradědu. Půjdete celkem 3,5 km a nastoupáte 200 metrů. Cesta vede po asfaltové silnici. Projdete přes rozcestí U Barborky. Budete míjet běžecký lyžařský areál Praděd a Kurzovní chatu.  Pak půjdete kolem rozcestí Pod Pradědem. U rozcestí Praděd se vydáte hřebenovkou až na vrchol k televiznímu vysílači.
 • Autobusem - z Karlovy Studánky jezdí kyvadlová doprava na Ovčárnu. Z Ovčárny následně pěšky až na vrchol Pradědu (popis cesty viz odstavec výše) 
 • Pěšky - vydat se můžete z několika směrů: z Malé Morávky, Karlovy Studánky nebo z Kout nad Desnou. Počítejte, že trasa je náročná s velkým převýšením. Zvažte svoje turistické síly.

Parkování 

Na Ovčárně je parkoviště, kde za celodenní parkování auta zaplatíte v létě 350 a v zimě 450 Kč. 

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

Se skřítkem za krásnými výhledy
Naučná stezka Se skřítkem okolo Pradědu vede z Ovčárny na nejvyšší vrchol Pradědu a základní trasa měří 3,5 km. Pokud odbočíte pod Pradědem ještě na Švýcárnu, tak ujdete celkem 8,5 km. Cestou vás čeká celkem 8 zastavení. Přečtete si informace o flóře a fauně, o historii Pradědových hor. Cedule vám připomenou doby pastevectví a najdete tu i poučení, jak se bezpečně pohybovat po horách.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Malá Morávka
Malá Morávka
+420 +420 608 863 373
vysilac@hotelpradedvysilac.cz
www.hotelpradedvysilac.cz/

Štítky

 • Naučné
 • pro rodiny s dětmi
 • Doporučujeme
 • Příroda
 • pro dva
 • Rozhledny
 • pro seniory
 • Vyhlídky
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.